Poštovani,
    Već godinama se lečim od Astme. U poslednje vreme imam napade skoro svakog meseca, te primam veoma često infuzionu dezopstruktivnu terapiju. Redovna terapija do skoro: Seretide 250 2x1, Berodual ili Ventolim pp, Singular 1x1. Sada mi je seretide zamenjen sa Symbycort 160/4. 5 Turbuhaler-om. Da li je ova pumpica efektivnija ili slabija od seretida i koliko je pouzdan lek? Nisam sigurna a bojim se novih napada. Šta je najbolje za izbacivanje šlajma iz pluća?
    Hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 28. 06. 2009.
    • Poštovani,
      Terapija koja Vam je određena, bez obzira da li se radi o seretidu ili symbicortu, spada u najmoderniju i najpouzdaniju terapiju za lečenje astme. Nemoguće je napraviti upoređenje koji je lek bolji, jer to umnogome zavisi i od individualnih reakcija, propratnih efekata leka, doza koje se koriste i dužine lečenja. Jedno je sigurno: ne treba da sumnjate ni u stari, ni u novi lek. Mnogo je bitnije koliko ste redovni u korišćenju terapije, da li se pridržavate saveta lekara, kako ste organizovali život i prilagodili aktivnosti bolesti. Za izbacivanje sekreta iz pluća možete koristiti neki od ekspektoranasa koji možete lako nabaviti u apoteci ( fluimucil, prospan), ali i biljne preparate, čajeve i sokove. Suština je da povećate unos tečnosti. I vrlo je važno da postignete psihičku stabilnost, jer i to ima značaja kod bronhijalne astme.
      Prof. dr. MHR. Pozdrav.