Postovani,Dr Milan Rančiću Neznam da li se obracam na pravu adresu ali nadam se da cu dobiti odgovor na moj visegodisnji problem. Naime,rec je o mom grlu sa kojim imam probleme,jos kao mali sam cesto bolovao od uplale grla i svaka manja prehlada meni izadje herpes na usni koje je propraceno sa obaveznim crvenilom grla,u pocetku tj dok sam bio dete (sada imam 28 godina) lekovi i sirup su resavali problem ali kako su godine prolazile sve cesce sam imao crvenilo u grlu,otezano gutanje,zapusen nos i slivanje zelenkasto-bele tecnosti (lici mi na sline) niz grlo,da bi zadnjih 5-6 godina posle svake malo hladnije case vode iz vodovoda ili gaziranog pica imao bolove u grlu,crvenilo,otezano gutanje,bol na dodir u vratu,tj sa obe strane Adamove jabucice,ali sam vremenom primetio da mi curi i krv iz grla,kao i da imam neprijatan zadah iz usta,a kada pogledam grlo u ogledalu vide se crvenkaste linijice od gore prema dole kao da su popucali kapilari,znaci ja sada vec skoro svakodnevno imam tih problema,kada se malo nakasljem ili sakupim pljuvacku da pljunem u njoj obavezno ima krvi,a nekoliko puta godisnje ostanem ! i bez glasa ili promuknem. Od pocetka godine sam bio vec dva puta kod lekara,jednom sam imao temperaturu 39.2 5 dana,a sve je pocelo bolom u grlu i ostajanjem totalno bez glasa nekoliko dana,da bi mi doktorica rekla i bez uradjenog brisa da je u pitanju virusna infekcija,lekovi mi nisu odma pomogli (doksiciklin i sirup za grlo) vec me je tek posle 8-9dana me je popustilo grlo,a slajm koji mi se slivao niz grlo nije prestao ni do sada (cetvrti put mi je crveno grlo od pocetka godine),tako da sam odlucio da vise neidem kod lekara jer mi terapija ne daje rezultate. Posto je ta doktorica opste prakse na moje pitanje sta misli da li bih trebao da operisem krajnike odgovorila da nemoze ona to da mi kaze vec da bih za to morao da idem kod specijaliste za ORL za sta tada nisam imao snage jer me je tresla temperatura. Inace nehrcem nocu,posto su me to svi pitali kod koga sam se raspitivao u vezi operacije krajnika jer je to znak da postoji treci krajnik,a moji krajnici nikad nisu bili uvecani pa me to buni,a jednom kolegi su bili truli krajnici i imao je slicne simptome stim sto je on cesto imao i anginu,mislio sam i da mi nisu u redu glasne zice jer vrlo cesto promuknem ako malo duze pricam,a da ne pominjem i neke jos opasnije bolesti,zato vas molim da mi odgovorite na pitanje sta da radim i kome da se obratim,unapred zahvalan

    Odgovoreno: 17. 02. 2008.
    • Vas zdravstveni problem koji ste tako detaljno opisali je u domenu lekara specijaliste za otorinolaringologiju. Ja, kao specijalista za plucne bolesti nisam dovoljno kompetentan, ali Vam mogu reci da Vam potrebno mnogo upornosti i volje da prebrodite tegobe. Na osnovu onoga sto ste naveli mogu zakljuciti da se verovatno radi o hronicnoj upali paranazalnih supljina i zdrela. S obzirom da vec dugo pokusavate lecenje na razlicite nacine bez uspeha potrebno je da obavite ozbiljno i detaljno ispitivanje. To podrazumeva, pored pregleda kod ORL doktora, da uradite laboratorijska, imunoalergoloska i mikrobioloska ispitivanja, radioloska snimanja i po potrebi dopunsku dijagnostiku koju bi odredio lekar specijalista. Nakon toga je potrebno da pristupite lecenju i da postujete strogo higijensko dijetetski rezim. Povoljno deluju inhalacije biljnim preparatima i ispiranje grla rastvorom zalfije. Nikako nemojte pusiti. Stalno treba uprskavati u nos fizioloske rastvore (Marisol, Tetrisal) i uzimati dosta tecnosti. Izbegavajte gazirana pica. Morska klima i morska voda potpomazu lokalne odbrambene snage na sluznici. U nekim situacijama povoljno deluje i inhalacija kortikosteroida (Nasonex, Flixonase), ali s obzirom da se efekat postize tek posle visemesecne upotrebe postoji mogucnost razvoja nekih nezeljenih efekta kao sto su hipertenzija i ulkus na zelucu. Sa ORL doktorom treba se posavetovati da li je mozda moguca i operacija kojom bi se otklonila obolela sluznica iz sinusa ili operacija krajnika. Postoje i specificne vakcine kojima se povecava otpornost na infekcije. U svakom slucaju, imajte u vidu da bolest koju imate ne spada u teske, ali je uporna, dosadna i terapija zahteva upornost. Obratite se lekaru specijalisti za ORL. S pozdravom, Doc. dr sc. Milan Rancic