Poštovani doktore!
    Možete li mi reći šta znače fleke na snimku pluća sa desne strane pacijenta koji ima upalu pluća sa vodom u levom krilu?  Doktorka sumnja na tumor, ali mora da se uradi bronhoskopija, pacijent je moja sestra koja ima 24 godine i nije pušač. Da li fleke mogu biti nešto drugo i koliko se čeka nalaz bronhoskopa?
    Ubija me isčekivanje!
    Hvala.

    Odgovoreno: 28. 06. 2009.
    • Poštovani,
      Nije svaka fleka na snimku pluća tumor. Potrebno je sprovesti kompletno pulmološko ispitivanje: od pregleda, do radiografskih ispitivanja, alboratorijskih analiza krvnog seruma, pleuralne tečnosti, pa ako je potrebno i pregled tkivnih biopsija. Kada će biti urađena bronhoskopija zavisi od stanja bolesti, ali i od tehničkih mogućnosti zdravstvene ustanove. U idealnim uslovima na pregled se čeka nekoliko dana, a rezultat se izdaje za dva do tri dana. U praksi je, međutim, to vreme često duže. Nekada pregled ne pruži dovoljno elemenata za zaključak, pa ga je potrebno ponoviti, te to ne treba da bude iznenađenje, niti razlog za brigu. Naravno, u nekim slučajevima incijalno primenjena terapija i povoljan tok bude razlog da se obustave planirana ispitivanja.
      Prof. dr. MHR. Pozdrav.

Komentari na pitanje: #31561

    • Meni su rekli da imam fleku sa leve i desne strane na plućima ali jos tačan odgovor ne znam pas am zabrinuta.