Poštovani!
    Još pre 5,6 god mi je u sputumu nađena candida albicans. Tad sam se lečio od rinitisa. Nisam tad pridavao toliko važnosti za nju. Daktanol i Nistantin i kao više je nije bilo. Međutim pre mesec dana sam uradio analize i opet je bilo u sputumu. Tegobe su mi krkljanje i izbacivanje gustog žilavog sekreta, mahom iz desnog bronha i kašljucanje. To traje vec godinama i vrlo je neprijatno. Išao sam kod puno pulmologa i orl. Sve ok. Samo rinitis hronični na koji sam već i navikao. E, sad kad sam je otkrio opet, a ubeđen sam da je imam već dugo, pio sam mikoseb mesec dana i ništa nisam uradio. Opet je ima. A doktor imam utisak da uopšte ozbiljno ne shvata te tegobe. Predložio je da promenim i uzmem sad flukonazol. Molio bih vas da mi kažete da li su ove tegobe zbog nje i šta da radim na dalje. Neku pravu terapiju i da se konačno rešim muka.
    Unapred zahvalan!

    Odgovoreno: 29. 06. 2009.
    • Poštovani,
      Vrlo je moguće da Vaše tegobe potiču od gljivične infekcije. Zbog toga je potrebno u više navrata proveriti sputum, bris nosa i bris grla. Kao posledica prethodne terapije mogla je nastati infekcija gljivicom. Ova stanja su vrlo tvrdokrona i teška za lečenje. U tim situacijama obično postoji neki razlog zbog čega popuste imuni mehanizmi i dozvole bujanje gljivica. Zbog toga je potrebno sprovesti i imunološka isptivanja kako bi se utvrdila imunokompetentnost, to jest kako bi se isključila imunodeficijentna stanja (primena hormona, diabetes mellitus, hronične bolesti nosne duplje iili pluća). Uporedo treba primenjivati i sistemsku terapiju (tablete) i lokalnu. Nepovoljno na rast gljivica deluje bazna sredina, te usnu duplju, pa i nosnu, treba ispirati rastvorom sode bikarbone, i izbegavati kiselu i slatku hranu, jer je to odlična podloga za gljivice. Terapija treba da traje dovoljno dugo, nekada i više meseci. Treba pokušati i sa kulturama bakterija koje se nalaze u preparatu liobif. To je vrlo korisna bakterija, koja je bezobasna, a svojim rastom ometa rast gljivica. Rastvor ampule se može ubaciti u prethodno prokuvanu bočicu spreja za nos, a potom raspršivati više puta dnevno. Posebno naglašavam, da treba biti vrlo uporan, jer lečenje nekada traje dugo.
      Prof. dr. MHR. Pozdrav.