Poštovani,
    Moja mama, rođena 1960, boluje od adenokarcinoma pluća, t4n1m0, t4-zbog malignog pleuralnog izliva. Dijagnoza je postavljena Decembra 2008. Inače tumor je lokalizovan u desnom plućnom krilu. Trenutno je na hemioterapiji-taxotera i cisplatina. Sada me interesuje zašto je operacija trenutno nemoguća i da li će biti moguća nakon hemioterapije, jer ona dobro podnosi terapiju i relativno dobro se oseća?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 29. 06. 2009.
    • Poštovani,
      Operacija nije za sada moguća jer se radi o lokalno uznapredovaloj bolesti, tj. bolesti koja je dosta proširena u grudnom košu. Primena hemioterapije pre operacije je moguća i taj pristup se zove neoadjuvantna hemioterapija. Ona se daje sa ciljem da se tumor prevede u niži stadijum kada je moguća operacija. Da li će to biti i kod Vaše majke zavisi od odgovora tumora na terapiju. Ukoliko se desi značajna regresija tumora moguće je razmišljati o operaciji, ali da li će operacija biti izvedena zavisi i od opšteg stanja zdravlja, kao i od procene hirurga da li moguća bezbedna resekcija. Po novim stavovima prisustvo malignog pleuralnog izliva smatra se vrlo proširenim stadijumom bolesti, kao kad pacijent ima metastaze. Sumnjam da će kod vaše majke biti moguća operacija, ali ne treba preuraniti sa procenom i sačekati efekte planiranih ciklusa terapije. Obično se posle 2. Ili 3. Ciklusa terapije vrši procena uspeha i odlučuje šta je najbolja terapija u nastavku.
      Prof. dr MHR. Pozdrav