Dobar dan,
    Molim Vas da mi objasnite šta znači: hilusi stazni i stazne promene u plućima u nalazima moje babe (1920)?
    Hvala unapred, Vesna Jevtović!

    Odgovoreno: 28. 06. 2009.
    • Poštovani,
      Stazni hilusi je radiološki izraz kojim se označava proširenje senke hilusa pluća uzrokovano proširenim krvnim sudovima pluća. Hilusi pluća su centralni deo pluća gde je mesto ulaska u pluća krvnih sudova, bronha i nerava. U slučajevima kada postoji insuficijencija leve polovine srca povećava se pritisak u srčanim šupljinama. Povišeni pritisak se prenosi na plućne vene i njihove grane što uslovljava njihovo proširavanje. Istovremeno može doći i do izlivanja tečnosti iz krvnih sudova pluća u prostor između alveola, a što daje poremećaj normalnog protoka krvi kroz pluća koji nazivamo plućnom stazom. Jednostavno rečeno: stazni hilusi najšečće znači slabost srca!
      Prof. dr. MHR. Pozdrav.