Postovani, Imam 22 godine i vec duze vremena imam problema sa disanjem. Naime, ne mogu da duboko udahnem vazduh. Primijetila sam da mi se ovo desava kad sam pod stresom i pritiskom (zbog fakulteta). Ovo mi se desava u zadnjih godinu dana povremeno. Znam da grijesim u tom sto se ne bavim nikakvim sportom, tj.sto nemam dovoljno fizicke aktivnosti, ali jednostavno ne nadjem vremena. Inace, ovo me ne bi tako zabrinjavalo da me u zadnja 3 mjeseca ne muci kasalj, koji je ispocetka dosao sa gripom, i nakon uzimanja propisane terapije nije prestao. Nakon toga sam pila sirupe za iskasljavanje, te tablete za smirivanje kaslja, ali bez rezultata. Da li su ova dva problema povezana i sta Vi mislite o tome? Unaprijed zahvalna!

    Odgovoreno: 15. 02. 2008.
    • Postovana, Izvinjavam se zbog kasnog odgovora, cemu je razlog moj godisnji odmor, kada nisam dostupan na sajtu. U vasem pismu, kao sto i vi primecujete, postoje dva problema: 1. povremeno otezan udah, teskoba u grudima verovatno je povezana sa naporom i stresom, i nema veze sa sistemomom organa za disanje. 2. Vas drugi problem je kasalj. Moguce je da Vas kasalj posledica virusne infekcije koje mogu da daju vrlo teske nadrazaje i kasalj. Ako ste pusac, Vasa sluznica se vrlo sporo oporavlja,te kasalj posle infekcija respiratornog sistema moze dugo da traje. Ipak potrebno je da Vas pogleda kvalifikovani pulmolog uz kontrolu plucne funkcije i osnovne laboratorijske analize. Ovo je potreno uraditi da se iza kaslja ne skrije neka ozbiljnija dijagnoza. Srdacan pozdrav! Doc. Dr sc. Milan Rancic