Poštovani doktore, Bolujem vec oko 2 godine od alergijske astme izazvane reakcijom nepoznatog alergena. Sve pocinje sa pansinusitisom putem kojeg mi se nakupljeni mukozni sadržaj sliva u prsa i izaziva astmu. Astma je sada pod kontrolom jer vec duze vrijeme koristim inhalator (Seretide 250mcg) kao i sprej (Flixonase) tako da mogu normalno disati kroz nos. Nakon ranije uradjenog CT snimka utvrdjena mi je blaza devijacija nosa, i u oktobru mjesecu 2006. mi je izvedena septoplastija. Disanje je manje olaksano, jer desna nozdrva i poslije operacije nije prohodna kao i lijeva. Alergo-testovi su pokazali manje reakcije na odredjene agense (duvan, kucna prasina) ali mislim, ipak nedovoljne da izazovu toliku reakciju jer problem je konstantan. Upale sinusa su skoro svakodnevnica, imam zujanje u ušima (radjena timpanometrija - pritisak manji u srednjem uvu, audiogram skoro sasvim uredan. Pokusao sam da u najkracoj mogucoj mjeri objasnim svoj problem i volio bih kada bih mogao detaljnije da Vam opisem istoriju bolesti. Molim Vas da mi date svoje misljenje o ovom problemu. Unaprijed zahvalan!

    Odgovoreno: 15. 02. 2008.
    • Postovani, Kasnim sa odgovorom jer u vreme mog odmora nisam dostupan na sajtu. Problem o kome mi govorite je vrlo cest i istovremeno i vrlo slozen i uporan. Cesta je pojava da upala sinusa provocira nastanak hronicne bolesti donjih disajnih puteva. Takvo stanje naziva se sinobronhijalni sidnrom. Naveli ste dosta preocedura i tipova lecenja koje je primenjeno kod Vas. Radi se savremenoj terapiji i lekovima poslednje generacije.Posebno Vas upozoravam da pored lekova su podjenako vazne i fizikalne procedure, uzimanje vece kolicine tecnosti i prestanak pusenja. Blagotvorno deluje promena klimatskih uslova, posebno uslovi na moru u vreme leta i planinski vazduh. Nikako ne smete pusiti. U vreme pogorsanja stanja i prisustva gnojne sekrecije obavezno primeniti antibiotik. Lecenje hronicnog sinusitisa je obicno dugotrajan postupak i potrebna je velkika upornost i disciplina, cesto nekad za vrlo male rezultate. Srdacan pozdrabv! Doc. Dr sc. Milan Rancic