Postovani doktore Rancic, Mom ocu je prosle godine u oktobru dijagnostikovan planocelularni karcinom lijevog bronha. Doktori u Banjaluci su uradili operaciju u decembru sa pretpostavkom da je tumor operabilan, medjutim pokazalo se da je tumor zahvatio neke krvne sudove i da se nije mogao odstraniti. Poslije oporavka propisana su mu tri ciklusa hemioterapije PE protokola, ali zbog teske trombocitopenije odradjena su samo dva poslije koga je nastupilo tesko krvarenje. Od tada stalno pati od trombocitopenije pa mu nisu ukljucili hemioterapiju ali su ga vratili i sa onkoloskog konzilija u Beogradu odbivsi da mu ukljuce radioterapiju. Sada se prilicno dobro osjeca osim sto otezano dise pa mu je doktorka u Doboju punktirala vodu iz pluca. Zabrinuta sam zbog pojave te vode, sta ona zapravo predstavlja i da li znaci da je tumor uznapredovao. Nalaz krvne slike sada je dobar osim sto je sedimentacija 113 pa da li i to ima veze sa svim prethodnim? Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    •  Postovana, Moj odgovor kasni, zbog mog odmora, kada nisam dostupan na sajtu! Ako je jos uvek aktuelno Vase pitanje moram da Vam kazem da pojava pleuralnog iziva nije dobar znak i da najcesce predstavlja znak napredovanja bolesti. Cinjenica da nije tumor mogao biti operisan ukazuje da se radi o lokalno uznapredovalom karcinomu. Morate biti svesni da je Vas otac vrlo tezak bolesnik, bez mnogo mogucnosti za lecenje, jer su se ispoljili i znaci hematoloske toksicnosti. Terapija izbora u takvim slucajevima je najbolja potprona nega: primeniti sve lekove koji ce mu maksimalno olaksati tegobe. Njemu je, ipak, najteze! Srdacan pozdrav! Doc. Dr sc. Milan Rancic