Postovani kolega, sinoc u hitnoj sam imala pacijenta , kod koga se razvio edem pluca (potvrdjeno samo auskultatorno i na osnovu klinickih simptoma (jedini sporan simptom je izrazita hipotenzija 70/40, zbog predoziranosti antihipertenzivima)-napominjem da u hitnoj nemamo rtg).Dilema je sledeca- taj pacijent je prebolovao infarkt srca, ima HTA i HOBP, i moja koleginica internista nije nikako htela uvaziti moju gore postavljenu dg, objasnjavajuci to cinjenicom da pacijent koji ima HOBP, ne moze dobiti edem pluca,posmatrajuci sve patofizioloske aspekte.Ja ,ustvari i nisam u dilemi jer smatram da sam ispravno dijagnosticki i terapijski postupila kod gore pomenutog pacijenta, sto se potvrdilo brzim klinickim poboljsanjem kod pomenutog. Da li postoje neka nova stanovista u ovom polju koja potvrdjuju gore navedeno misljenje interniste? S postovanjem!

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    • Postovana koleginice, Zbog mog odmora, kada nisam dostupan, moj odgovor kasni. Ako je jos uvek aktuelno pitanje mogu Vam kratko odgovoriti: Pacijent sa HOBP moze imati i druge bolesti, kao i onaj koji nema HOBP. Edem pluca je itekao moguc kod bolesnika sa HOBP. Vodite samo racuna da ga ne zamenite sa nalazom bronhoreje kod ovih bolesnika koji je vrlo cest. Zelim Vam mnogo uspesnih intervencija! Srdacan pozdrav! Doc. Dr sc. Milan Rancic