Ucenik sam osnovne skole i od nastavnice sam referat dobio temu oboljenja i nega organa za disanje.Nasao dosta bolesti u vezi toga i kako se lece,ali posto sam i sam bio meta ovih raznih bolesti,sad sam uspesno izlecen,voleo bih da mi napisete nesto uopsteno o bolestima organa za disanje odnosno organa za razmenu gasova.Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    •  Postovani, Bolesti organa za disanje je vrlo siroka tema, pa cak ako o njoj govorimo i uopsteno. Bolesti organa za disanje su jedne od najcescih u humanoj patologiji iz razloga sto je respiratorni sistem u direktnoj komunikaciji sa spoljnom sredinom. U medicini bolesti organa za disanje delimo na bolesti gornjih disajnih puteva i bolesti donjih disajnih puteva. Najcesce bolesti gornjih disajnih puteva su upala nosne sluznice, upala sinusa (paranazalnih supljina), i upala zdrela i grkljana. Bolesti donjih disajnih puteva se dele na: Akutni bronhitis Infekcije donjih disajnih puteva (upale pluca) Bolesti plucne maramice Opstruktivne plucne bolesti (bronhijalna astma i hronicna opstruktivna bolest pluca) Tuberkuloza pluca Neoplasticne plucne bolesti Plucne granulomatoze i fibroze Respiracijslka insuficijencija Vaskularne bolesti pluca Imunoloske i retke bolesti pluca. Treba da znas da su najcesce opstruktivne i maligne bolesti pluca, a da je u nasoj zemlji pojava tuberkuloze pluca u padu. Ukoliko zelis da nesto vise saznas o ovoj problematici upucujem te na udzbenik interne medicine za srednju medicinsku skolu i neku od popularnih medicinskih enciklopedija koje se mogu pronaci u svakoj biblioteci. Srdacan pozdrav! Doc. Dr sc. Milan Rancic

Komentari na pitanje: #3040

    • Hvala puno doktore. . I meni upravo ovo treba iz biologije. .: )