Postovani, ne znam da li se obracam na pravu adresu ali ukoliko je to u domenu vaseg polja rada nadam se da cete odgovoriti. Naime, moja majka vec vise od mesec dana ima problem sa usnom dupljom zapravo sa jezikom i osecajem da joj je jezik opecen,osecaj konsa ntno traje .Obracala se lekaru opste praxe koji je smatrao da je to posledica pojacane zeludacne kiseline i prepisao joj lekove "fomatidin" ali lekovi nisu dali rezultata.Da li bi mogli da pretpostavite o cemu se radi i uputite nas na pravu adresu. S' postovanjem

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    • Postovana, Problem koji ste naveli nije iz domena moje specijalnosti ali cu ja pokusati da vam pomognem! Naime, vrlo cesto takav osecaj se javlja usled razloga koji je pretpostavio lekar opste prakse. Kazete, da primenjena terapija nema efekta. Moguce je da se takav osecaj javlja usled prisustva gljivica u usnoj duplji, sto cesto bude posledica smanjene otpornosti organizma ili nekontrolisane primene antibiotika. U tom slucaju treba primeniti neki antimikotik (Daktarin gel) i ispirati usta rastvorom sode bikarbone uz izbegavanje kisele i slatke hrane. Kod nekih neuroloskih proremecaja pacijent takodje ima slican ocecaj u ustima. Ali, treba krenuti od prostog ka komplikovanom. Trazite od Vaseg doktora da proveri da li ima gljivica u usnoj duplji i neka primeni odgovarajucu terapiju. Tek ako to ne uspe, sledi pregled neurologa, specijaliste za bolesti usta i gastroenterologa. Nadam se da sve to nece biti potrebno. Srdacan pozdrav! Doc. Dr sc. Milan Rancic