Postovani dr Rancic , molim Vas za objasnjenje dijagnoze. Radi se o zeni 40 godina koja je 1998 godine operisana od raka dojke / izvrsena je mastektomija dojke dx / .U oktobru 2007 radeci CT i biopsiju uspostavljena joj je dijagnoza: TM MAMMAE META PULMONIS DX . Ukljucena joj je terapija taxol 300 D1.Uradila je scintigrafiju kostiju i nalaz glasi: " Focalna jasno ogranicena promjena pojacanog intenziteta vezivanja u podrucju lijeve okcipitalne kosti vertebralnog okrajka sestog rebra lijevo i velika jasno ogranicena promjena na kristi ilijaci anterior superior sx / opisane promjene na kalvari 6 rebra i sx ilijacnoj kosti idu u prilog secundarnim depozitima. Kroz ostali skelet nema patoloskog vezivanja radio farmaka. Obzirom da sam daleko , ja sam joj sestre, ako je moguce da mi objasnite ovaj nalaz i da mi kazete koliko su ozbiljne prognoze Unaprijed vam se zahvaljujem. molim Vas da odgovorite na moj e-mail

    Odgovoreno: 11. 02. 2008.
    •  Postovana, Odmah da Vam napomenem da sam ja specijlista za plucne bolesti i da se posebno bavim dijagnostikom i lecenjem karcinoma pluca. Saglasno tome nisam u potpunosti kompetentan da Vam iscrpan odgovor, ali Vam iz domena mog opsteg onkoloskog znanja mogu reci da nalaz koji ste mi naveli nije dobar. Pregled koji je vas sestra izvrsila ukazuje da bolest vise nije pod kontrolom i da postoje metastaze u kostima. Treba pistupiti njihovom lecenju, bilo primenom lekova ili zracnom terapijom. Kod nekih redjih tumora metastaze su osetljive, ali najcesce je otpornost tih tumorskih celija vrlo visoka i lecenje bude sa malo uspeha. Vasa sestra treba da se sto pre javi nadleznom onkologu koji ce odrediti najoptimalniju terapiju. Srdacan pozdrav! Doc. Dr Milan Rancic