Poštovani profesore,
    moj problem je nastao pre oko 7-8 meseci. Naime, u tom periodu javile su se permanentne glavobolje, koje su bile praćene blagom malaksalošću, bolovima u mišićima nogu (butine i listovi), par večeri i temperature od 37.2-37.3, osećaj toplote u zglobovima nogu. Umarao sam se čak i prilikom govora, gde sam jedva dolazio do vazduha. Kod interniste sam uradio više analiza. Uz srca, abdomena, holter, krvna slika. Sve je bilo u redu sem blagog zadebljanja perikarda, ali po rečima lekara ništa ozbiljno- zaključak stres! Potom sam otišao kod neurologa na novi set analiza: mri glave (u granicama normale), eeg (u granicama normale) i enmg (umerena lezije radix-a l5 izraženije levo). Na kontrolni pregled i eventualnu dijagnozu moraću da sačekam, jer doktorka radi tek od jula. Da napomenem da su mi svi ovi simptomi relativno prošli još od početka januara. Jedino mi se"pritisak" vratu i glavi javi pri fizičkom naporu (fudbal, trčanje i vežbe). Razlog što sam se vama obratio je taj, što mi se pre desetak dana javio rozikast ispljuvak. Imao sam ga samo jedno jutro i nisam bio siguran da li je možda od desni. Rađen mi je rtg snimak pluća i vađena krv. Krv je u redu, a na snimku su uočene trakasto-mrljaste senke. U izveštaju pneumoftiziologa napisano je sledeće: "naglašena hilo-bazalna sudovna šara obostrano, hilusi voluminozniji; nešto pukota pri bazama, više desno." Upućen sam da dajem sputum i kasnije na kontrolni pregled. Inače uglavnom svako jutro imam iskašljavanje, jer sam pušač sa stažom od 6 god. I inače imam 26 godina. Zaboravio sam da napišem da mi je stalno polu-zapušena nozdrva i to od kada je sve ovo počelo (7-8mes). Da li su glavobolje, malaksalost posledice problema sa plućima? Da li uopšte ima razloga za strah u vezi pluća?
    Srdačan pozrdav i hvala vam unapred!

    Odgovoreno: 24. 05. 2009.
    • Poštovani,
      mislim da nema razloga za zabrinutost. Smatram da je rozikast ispljuvak zbog problema koje imate sa nosem. Nalazi koje ste uradili nisu postavili sumnju da postoji plućno oboljenje. Ako se iskašljavanje prebojenog ispljuvka ponovi, onda se javite pulmologu na dodatne preglede. Što se tiče glavobolje dalju pomoć potražite kod orl lekara i neurologa. Verovatno da je tome razlog hronični sinuzitis, ali bolje to neka kaže lekar odgovarjuće specijalnosti.