Poštovani,
    Mojoj mami je na skeneru nađena bronhijektazija, obostrana. Ona je 1968.god. volela bih da znam više o tome,
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 24. 05. 2009.
    • Poštovana,
      nalaz bronhiektazija je čest nalaz, posebno kod pušača. To je oboljenje koje se karakteriše proširenjem bronhija srednjih i malih dijametara. Može biti urođeno, ali je mnogo šečće stečeno. Najčešći razlog nastanka bronhiektazija je uporna i neadekvatno lečena infekcija, ali se često javlja i kao posledica raznih drugih bolesti (alergijskih, reumatoloških. . .) nelečene bronhiektazije često dovode do upala pluća, oštećenja plućne funcije, respiracijske insuficijencije ili teških i po život opasnih krvarenja. U lečenju ove bolesti najvažnije je postići kontrolu infekcije, što nije uvek lako. Osobe sa bronhiektazijama često imaju u plućima vrlo opasne i rezistentne mikroorganizme. Pušenje je apsolutno zabranjeno, a ponekad je potrebno dodati bronhodilatatore i kortikosteroide u vidu inhalacionih preparata. Kod komplikovanih slučajeva primenju se i fizijatrijski postupci kako bi se eliminisao sekret iz pluća. Ukoliko vaša majka ima tegobe, najbolje je da se javi pulmologu radi procene koja vrsta terapije je potrebna!