Poštovani doktore!
    Molim vas da mi objasnite šta znači ovaj rtg nalaz pluća: rtg pulmo: fibrocaltificatio hili bill. aktivnih promjena plućnog parenhima se ne vidi. Da li je to nešto ozbiljno?
    Hvala unaprijed

    Odgovoreno: 24. 05. 2009.
    • Poštovani,
      nalaz koji ste prezentovali znači da se na snimku pluća vide promene koje se mogu pripisati nagomilavanju vezivnog tkiva i kalcijumovih soli u predelu pluća koji se zovu hilusi. To je centralni deo pluća gde u pluća "ulaze" krvni sudovi, nervi i bronhije. Takvo stanje nastaje kao odgovor na neku upalu, ili nastaje procesom starenja pluća. Ovaj nalaz ne znači postojanje plućne bolesti, i ne menja plućnu funkciju. Ne postoji razlog za brigu!