Poštovani doktore,
    Kako nastaje pneumonia posle operacije aneurizme na glavi. Moja supruga je operisana i zatim se pojavio edem na desnom plućnom krilu i uključena je na aparate za disanje već 4 dana. Kako se razbija sekret na bronhijalnom stablu da bi prodisala jer kada ste uspavani lekovima osim pozicije gore dole (mislim na naslon od kreveta) šta se preduzima danas u savremenoj medicini. Izjeda me crv sumnje.
    S poštovanjem Roscoe Driussi

    Odgovoreno: 19. 05. 2009.
    • Poštovani,
      Pneumonija je česta postoperativna komplikacija. Naime, operacija, bilo koja, je veliki stres za organizam, a anestezija ometa priordne odbrambene snage respiratornog sistema. Imobilizacija posle operacije, bolovi, mogućnost kontaminacije i propagacije infekcije su razlozi zbog čega se pneumonija često razvija. Ova komplikacija češće nastaje kod osoba koje su na veštačkoj ventilaciji kao što je vaša supruga. Za lečenje ove komplikacije potrebna je antibiotska terapija uz rehabilitacione postupke i ponekad invazivne metode, kao što je bronhoskopska aspiracija sekreta. Postoje i posebni enzimski preparati kojima se razbija sekret, ali se to primenjuje obično kod zapuštenih slučajeva. Budite uvereni da u bolnici gde leži vaša supruga postoji dovoljno kvalifikovana i sposobna ekipa da se izbori sa ovom komplikacijom. Konačni oporavak u mnogome zavisi i od uspeha operacije i opšteg oporavka pacijenta.
      Prof. Dr mhr