Moja cerka (ima 17 godina) ima vec 3 meseca temperaturu koja varira u rasponu 38-39 stepeni. Uradjene su analize krvi, probe na viruse, na bakterije, rendgenski snimci pluca, ultrazvucna ispitivanja,. . . U pocetku je bila u bolnici preko 20 dana na ispitivanju i lekari nisu nasli nista. Zbog bola na levoj strani u predijelu gde se zavrsava grudni kos sumnjali su na upalu crijeva ali su nakon pregledanih snimaka ostali bez dijagnoze. Sledeci fokus je bio na slezeni ali ni to nije dalo rezultata. Trenutno se ispituju pluca zbog navodno uocene pojave (ultrazvucnim snimanjem) o potencijalnom curenju iz plucnog krila. Krvna slika je i dalje u granicama osim sto je imuni sistem na donjoj granici, urin uredan, stolica uredna, ona zivi da kazem normalno, osim sto se povremeno zali na bol na lijevoj strani stomaka. Doktori su eliminisali i cronovu bolest ili bilo koju drugu bolest digestivnog trakta. Molim vas dajte mi savet ili bilo kakvu informaciju o tome sta bi joj moglo biti. Vec smo u fazi u kojoj ne znamo sta da radimo.

    Odgovoreno: 19. 05. 2009.
    • Poštovana, problem povišene telesne temperature nejasnog uzroka je relativno čest u kliničkoj praksi i s njim se susreću lekari različitih specijalnosti. Vrlo često se u tim slučajevima traži razlog u plućima. Klinički pregled, laboratorijske analize i radiološko ispitivanje pružaju podatke na osnovu kojih se vrlo lako zaključi da lima osnova za takvu sumnju. Ako se isključi jedan fokus, onda se prelazi na drugi i tako redom. Pošto nemam uvid u kompletne nalaze, predlažem da se još jednom provere laboratorijski parametri upale (inflamacije) i da se ispita imuni sistem. Takođe je potrebna konsultacija ginekologa, jer povšena tel. Temperatura može biti posledica raznih ginekoloških poremećaja. Nekada je skok temperature odgovor organizma na kontinuirani stres ili unutrašnji konflikt koja osoba nosi. Dakle, potrebno je dalje praćenje vaše ćerke, a svakako da je ohrabrujuće da ona živi i funkcioniše normalno. Prof. Dr mhr