Poštovani doktore,
    Imam 27 godina, pre dve nedelje sam prestala da pušim i krenula na trčanje i u teretanu. Od kada sam ostavila cigarete povremeno osećam kao da mi je u grlu nešto što bih iskašljala a ne kašlje mi se, kao da me guši posebno kad se uspaničim jer trenutno imam određenih problema nevezano za zdravlje. Pored toga osećam pritisak (bol) u gornjem delu leđa. Ne znam da li mi je to od vežbanja. Da li treba da idem na snimanje pluća, pošto sam čitala da bol u leđima može biti povezan sa plućima? Inače ne kašljem osim kad pokušavam da iskašljem to što kao osećam u dnu grla a to je uglavnom uveče kad legnem da spavam a onda se uspaničim i počne da me guši. A iskreno strah me je i od tog snimka. Ako možete dajte mi neki savet šta da radim.
    Hvala!

    Odgovoreno: 19. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Doneli ste pravilnu odluku i prestali sa pušenjem. Ono što osećate je deo apstinencijalne krize i ostaci straha da Vam se nešto može desiti dok pušite. Ne brinite mnogo. Nastavite sa zdravim životom, vežbajte i ne plašite se knedle u grlu. Poštrebno je oko 6 do 8 nedelja da se sekrecija bronhijalnih žlezdi vrati na bazični nivo, kao kod nepušača. Izdržite ovaj period i čestitajte sebi na karakteru i istrajnosti.
      Prof. Dr. Mhr