Poštovani,
    Dali je tbc zarazna bolest kada je sputum negativan za ukućane?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 19. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Potencijalna opasnost od zaraze ukućana bacilima tuberkuloze ako je pacijent sputum negativan, tj. ako uopšte nema bacile u sputumu je vrlo mala. Međutim nije dovoljno jasno kakav je status pacijenta: da li on uopšte nema bacile u sputumu (mikoroskopijom i kulturom negativan) ili samo nema bacila u sputumu pri mikroskopiji. Obratitet se pulmologu da bi pogledao nalaze i dao vam praktične i konkretne savete.
      Prof. Dr Mhr