Poštovani dr,
    Nađena mi je bakterija mycoplasma pneumonea, interesuje me da li ona napada pluća? Pošto su meni pluća trenutno u redu, ne kašljem. Koliko je ona uopšte opasna za disajne organe, i kako bi trebalo da se čuvam da to toga ne dođe? Sem što pijem već jake antibiotike?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 03. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Mycoplasma pneumoniae je mikroorganizam koji prouzrokuje upale pluća. Oboljenje se često javlja u epidemijskoj formi u manjim kolektivima (spavaonice, studentski domovi, logorovanja itd). Ove upale pluća spadaju u grupu atipičnih pneumonija, inkubacija je oko 3 nedelje, za razliku od virusnih pneumonija gde je inkubacija nekoliko dana. Klinička slika se karakteriše suvim kašljem, grudnim bolovima, suvim ždrelom, glavoboljom, povišenom tel. Temperaturom i ponekad poremećajem osetljivosti usled zahvatanja nerava. Lekovi za lečenje ovih upala su eritromicin, azitromicin, klaritromicin i vibramicin. U vašem slučaju je povoljno što nemate simptome bolesti. Potrebno je primeniti jedan od pomenutih lekova, a po završetku ispijanja propisane doze ponoviti mikrobiološku analizu. Posavetujte se lakarem oko doza leka. Nemojte uzimati lek na svoju ruku.
      Prof. Dr mhr