Poštovani,
    Imam aspergilom pluća. Doktori mi ne daju nikakvu terapiju jer su mišljenja da poslednji snimak skenera pokazuje malo smanjenje u odnosu na januar kada je otkriven. Da li ste mišljenja da treba da koristim tablete za iskašljavanje ili da ništa ne pijem. Inače ovdje u Crnoj Gori imam jaki problem sa mojom bolešću jer doktori nemaju iskustva sa njom.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 03. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko je pouzdano da je dijagnostikovan aspergilom pluća, treba pristupiti lečenju. Ova vrsta bolesti je samo jedan od oblika gljivične infekcije pluća gljivocom iz roda aspergilus. Lečenje je obično dugotrajno i naporno, jer su lekovi za lečenje toksični i često se teško podnose. Ukoliko se ne postigne uspeh mediakmentoznom terapijom, treba pristupiti hiruškoj intervenciji. U svakom slučaju, ne treba čekati da se bolest spontano povuče, jer to može biti razlog raznih komplikacija (kravrenje, rasjanje infekcije itd.)
      prof. Dr M.H.R.