Doktore,
     molim vas za savet. Imam sina koji je star 18 meseci, od 6 meseca života boluje od bronhiolitisa. Leči se u KBC Dragiša Mišović, epizode su sve učestalije i gore. Od lekova koristimo berodual inhalacije, spalmotil sirup, hemomicin i jos dosta stvari. Molim vas za savet.
     Zahvalan otac

    Odgovoreno: 22. 04. 2009.
    • Poštovani,
      postavili ste pitanje koje je iz domena pedijatrije, te je najbolje da vam detaljniji odgovor pruži pedijatar. Bronhiolitis je oboljenje kod kojeg se upalni proces lokalizuje na nivou sitnih bronhija (bronhiola) . U tom uzrastu najčešći razlog nastanka oboljenja je infekcija virusima. U toku bolesti nastaje otok i suženje malih disajnih puteva usled čega se javlja kašalj, gušenje i sviranje u grudima. Ponekad su simptomi vrlo izraženi usled čega je otežana ishrana deteta, a vrlo često preti i dehidracija jer dete ne može da pije tečnosti. Nekada je bolest blaga i spontano prolazi, doku u nekim slučajevima se komplikuje respiracijskom insuficijencijom i potrebom hospitalizacije deteta, kada se primenjuju reanimacione mere, kiseonik i infuziona terapija. Dte treba hraniti malim porcijama hrane i češće, a u periodima jakog gušenje i kašlja oprezno davati da pije, čak je sigurnije da ne unosi za kratko tečnost. Obzirom da se radi o infekciji, dete treba izolovati kako se infekcija ne bi proširila na drugu decu. U osnovi lečenja je suportivna terapija: tj. Terapija potpore. Koriste se inhalacije bronhodilatatora i slanih rastvora kako bi se propirili disajni putevi i olakšalo izbacivanje sekreta. U lečenju virusne infekcije primenjuju se antivirusni lekovi, ako se radi o težoj kliničkoj slici. Kortikosteroidi nemaju signifikantni značaj na kurs akutnog virusnog bronhiolitisa, ali u prvim satima terapije može biti koristi od oralno uzetog deksametazona. Fizikalna terapija obično ne utiče na dužinu hospitalizacije i njena uloga nije još dovoljna jasna. Ako se epizode bronhiolitisa ponavljaju treba razlučiti da li se ne radi možda o bronhijalnoj astmi. Nije dovoljno jasno da li deca pod uticajem virusne infekciju razviju bronhiolitis jer su pod povećanim rizikom za nastanak astme, ili bronhiolitis dovodi do povećanja rizika za nastanak bronhijalne astme. U svakom slučaju, vaše dete mora biti pod stalnim nadzorom llekara koji treba da otkrije šta je u pozadini čestih bronhiolitisa.
      Prof. Dr Milan Rančić