Poštovani,
    Mojoj majci je na vma dijagnostikovan adenocarcinoma pulm l sin meta in pleurae l sin. Takođe su joj dijagnostikovali izliv u plućnoj maramici. Da li mi možete reci nešto više o ovome, i da li je moguće odstraniti vodu kako bi se izvršila operacija.
    Hvala.

    Odgovoreno: 18. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Kod Vaše majke je dijagnostikovan plućni rak u odmaklom stadijumu. Zahvatanje plućne maramice je nalaz koji ukzuje na uznapredovalost bolesti. U tom stadijumu, može se eliminisati tešnost iz pleuralnog prostora, ali nije moguća operacija. Naime, ukoliko bolest nije lokalizovana, nema svrhe raditi operaciju, jer ona bitnije neće uticati na prognozu bolesti. Naprotiv, operacija je u tom stadijumu čak i štetna. Vaša majka će biti prikazana konzilijumu lekara specijalista za tu oblast, a potom sledi lečenje primenom hemioterapije. Kompletnu proceduru treba da vodi edukovani strušnjak, koji će u svakom momentu procenjivati šta dalje treba uraditi. Izbor terapijskih procedura zavisiće od opšteg stanja zdravlja majke, od prisutnosti propratnih efekata terapije i od odgovora tumora na lečenje. Danas je na raspolaganju veći broj terapeutika nego što je bilo ranijih godina, a stalno se ispituju i novi lekovi. Morate biti uporni i sa verom u uspeh, uprkos tome što je prognoza kod te bolesti loša. Prof. Dr mhr
      Pozdrav.