Poštovani,
    Mjesec dana sam imao kašalj suvi koji nisam mogao da zaustavim i promuklost. Posle 7 dana kašljanja padao sam u nesvjest 2-3 sekunde usled kašlja. Sad se kašalj smanjio, ali opet kod malo duzeg kašlja počinju ruke da se tresu. Na ivici sam. Mr glave, dopler vrata, srce, krvni sudovi glave, eeg i nista? Čekam multislajz na VMA ali 4 maja tek. Da li alergije mogu dovesti do ovog stanja ili radni uslovi. Štamparija, pušač 20 godina, sad imam 39 godina, izložem 11 godina isparenjima boja i razređivača. Slomljeno mi je rebro tokom neke od kriza svijesti poslednjih mjesec dana tako da spirometriju nismo mogli uraditi.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 18. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Lekar specijalsta pulmologije i orl specijalista treba da utvrde zašto kašljete. Razlog tome može biti i alergija, ali to treba dokazati serijom pregleda i testova. Orl specijalista treba da utvrdi u kakvom je stanju larinks i da li se i te promene mogu dovesti u vezu sa alergijom. Takođe, treba utvrditi koliki je udeo infekcije u celokupnoj simptomatologiji. To što imate tokom kašlja kratke krize svesti ne mora biti neuobičajeno, jer jak kašalj može prouzrokovati smetnje u protoku krvi kroz mozak. Smesta prestanite da pušite, a zahtevajte da vas pošalju i na toksikološke analize, kako bi se utvrdilo da li niste zatrovani hemijskim materijama sa radnog mesta. Ukoliko kašalj ne jenjava, uzmite i sredstva za umirenje kašlja, dok se ne odredi prava, etiološka terapija. Dakle, potrebno je proširiti paletu pregleda kako bi se utvrdio uzrok kašlja. Sve će potom biti lakše: i terapija i simptomatologija. Prof. Dr mhr