Poštovani doktore,
    Obraćam Vam se u nadi da ćete mi razrešiti dileme koje imam već treći mesec! Naime, pre dva meseca, osetila sam bol u desnom gornjem delu pluća! Nakon šest dana sam radila snimak i rekli su da je u pitanju spontani pneumatoraks, ali minimalni, tako da nije rađeno ništa, samo su preporučili mirovanje od dve sedmice, što sam ispoštovala! A nisam naglasila da se to desilo dan pre menstruacije! Sledeći mesec, opet pred menstruaciju, dešava se isto (manji pneumatoraks) i opet ne rade ništa! Bila sam kod pneumatologa i on uradi opet snimak rtg i on je u redu, kaže nema potrebe za operacijom! Sad je ponovo vreme za menstruaciju i imam ponovo taj bol i gušenje (nije neki jak bol). Ne znam više šta da radim, plašim se nekih eventualnih komplikacija i posledica! Da napomenem da imam problem sa sa sterilitetom i da sam radila tri stimulacije za fiv (zadnja pre godinu dana) na žalost bez uspeha! Inače imam 39 godina i živim u Francuskoj! Molim Vas da mi što pre odgovorite, jer ovde baš i ne razumem najbolje zašto ne urade operaciju i ne preduzmu nešto da ne strahujem od svake sledeće menstruacije!
    Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 18. 04. 2009.
    • Poštovana,
      U slučaju da se radi o manjem pneumotoraksu ne radi se drenaža niti operacija jer se manja količina vazduha iz pleuralnog prostora resorbuje spontano. Međutim, ukoliko se to ponavlja onda se time mora pozabaviti nadležna specijalnost zdravstvene službe. Kod vas je simptomatično i to što se pneumotoraksi dešavaju u vreme menstrualnog ciklusa. Moguće da vi imate jedan retki oblik bolesti koji se zove catamenial pneumothorax. U osoba koje imaju ovaj sindrom još iz embrionalnog doba zaostaje deo tkiva materice (endometrijum) na plućnoj maramici i on se na tom mestu ponaša kao i endometrijum u materici: dakle podložan je uticaju seksualnih hormona žene. Kada se u vreme menstruacije odlubljuje endometrijum to se dešava i sa ovim epitelom na plućnoj maramici što dovodi do nastanka "slabog mesta" gde pleura puca i nastaje pneumotoraks. Kako vi planirate trudnoću, pre nego se to desi, vrlo je važno da se proceni rizik ponovnog nastanka pneumotoraksa. Zbog toga bi trebalo da budete podvrgnuti videoasistiranoj torakoskopiji, kojom prilikom bi se pregledala pleura i uzeli uzorci za patohistološku dijagnozu. Nakon toga moguće da bi bila planirana i hiruška intervencija. Sve zavisi od rezultata nalaza. U svakom slučaju insistirajte na dopunskim pregledima, jer kompletni pneumotoraks tokom porođaja mogao bi ozbiljno da ugrozi vaš život i život vaše buduće bebe.
      Srdačan pozdrav! Prof. Dr mhr