Poštovana,
    Imam 30 godina i alergijsku astmu od ranog detinjstva ( alergija na polien trava i kućne grinje). Već duže vreme koristim seratide 250mk. I potpuno mi odgovara. U poslednja dva meseca samoinicijativno sam smanjio broj udisaja na 1 dnevno i dobro se osećam (nije bilo slučajeva da sam koristio berodual sprey ili nešto slično). Da li bih mogao da koristim i slabiju dozu ovog leka od 100mk? Ovo sve pitam jel mi se čini da vremenom postajem na neki način zavistan od ovih lekova tj. Na koji način bih mogao da pokušam da smanjim broj udisaja ili dozu sa 250 na 100mk. I bar privremeno postepeno prekinem primenu istih u situacijama kada nemam tegoba.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 18. 04. 2009.
    • Poštovani,
      Ukoliko se postojećom dozom leka astma dobro kontroliše, onda se može razmišljati o smanjenju doze leka. To se vrši oprezno, umereno i postepeno, i naravno pod kontrolom lekara. Svakako da je cilj lečenja astme (pa i drugih bolesti) da što manjom dozom leka postignemo povoljan efekat. Možete smanjiti dozu leka, ali da pri sebi uvek imate lekove za brzo delovanje, da je o tome obavešten vaš lekar, i da to smanjenje nije u vreme polenizacije ili neke druge za Vas stresne situacije. Ključno je da redovno posećujete svog lekara i da pod njegovom kontrolom uzimate terapiju.
      Pozdrav. Prof. Dr mhr