Poštovani doktore, molim vas da mi odgovorite da li su sledeće vrednosti analize krvi tipične za bronhitis: sedimentacija 57 mm/ h, wbc 10. 0 10e9/l, lym 1. 3 ro 13. 2% l, gran 8. 2 82. 5% g. Rbc 4. 16 10e12/l, hgb 128 g/l, hct 36. 1% , mvc 86. 8 fl, mch 30. 8 pg, mchc 355 g/l, rdw 13. 9% , plt 335 10e9/l. Moja doktorka tvrdi da je reč o bronhitisu koji je nastao zbog slivanja iz nosa i sinusa, ali ja strahujem da imam našto drugo zbog upornog suvog kašlja. Imala sam 4 dana temperaturu 38, 5 koja se javljala popodne, oko 14 h i uveče oko 22 prolazila kada se preznojim. Posle drugog penicilina i urbazona temperatura je prestala ali je ostao suv kašalj i curenje iz nosa. Kao da me nešto golica na početku ždrela i tera me da kašljem. Slične simptome sam imala pre mesec dana, tada sam snimila pluća i bila su čista a sve se smirilo posle 12 dana uzimanja panklava. Pila sam razne čajeve i prospan sirup ali mi ništa ne pomaže kašalj je uporan i suv. Molim vas za savet. Unapred vam hvala!

    Odgovoreno: 09. 04. 2009.
    • Poštovana, Rezultate laboratorijskih analiza koje ste naveli u pismu mogu odgovarati stanju upale disajnih puteva. Očigledno je da se radi o infekciji gornjih disajnih puteva, pre svega paranazalnih šupljina, i da sekret stalno \"obliva\" donje disajne puteve i stvara uslove za održavanje upale. Potrebno je uraditi i mikrobiloške briseve kako bi se podesila antibiotska terapija. Infekciju treba energično lečiti. Kašalj u periodu rekonvalescencije je uobičajena pojava, jer još nije dovoljna epitelizacija disajnih puteva, pa su ogoljeni nervni završeci, koji su receptori za refleks kašlja. Potrebno su Vam tablete za otapanje Panthenol ili inhalacije ovim lekom. I potrebno je dati malo vremena organizmu da zaceli promenekoje su nastale u toku infekcije. Prof. dr MHR