Poštovani doktore, ponovno se javljam, jer još čekam i molim za vaš odgovor. Mama ima 60 godina. Mami mi je u martu dijagnosticiran mikrocelularni karcinom bronhija, ca microcellularae bronchi lat. Sin c34, koji nije pokazao metastaze. Radili su i ultrazvuk abdomena, i hvala bogu sve je čisto. Inače otkrili su ga, nakon upale pluća koja nije prolazila, znači rentgenskim snimkom. Uradjena je bronhoskopija, i postavljena dijagnoza. Odredjena je kemoterapija, i to 6 ciklusa platinex 140 mg i vepesid 3x140 mg. Prvi ciklus primljen odmah, nakon čega je uslijedila pauza od 21 dan. Otišli ponovno, nakon čega je radjen rtg snimak pluća, koji pokazuje odličnu regresiju procesa. Krvna slika super. Primila je i drugi ciklus, i prošlo je ok. Inače mama se dobro osijeća. Interesuje me kakve su prognoze,. . . , znam da se ova vrsta karcinoma brzo širi, ali i da dobro reagira na kemoterapiju, pa me interesira imate li vi neka iskustva sa pacijentima, jesu li se izborili,. . . . Moram napomenuti, mama je jaka, svjesna bolesti i želi se boriti. Mi smo svi uz nju, udarili smo sa raznim alternativnim načinima, i nadamo se najboljem. Unaprijed zahvalna, zabrinuta kćerka

    Odgovoreno: 09. 04. 2009.
    • Poštovana, Mikorocelularni karcinom pluća javlja su u oko 25% obolelih od plućnog karcinoma. Spad u izuzetno maligne tumore, sa velikim malignim potencijalom, što znači da vrlo rano daje metastaze. Upravo zbog toga, to nije histološki tip koji se operiše. Lečenje se sprovodi primenom citostatske hemioterapije. Vaša majka prima standardni protokol, koji se i najčešće primenjuje. Povoljan odgovor se javlja u oko 40-70 % pacijenata, a kod nekih tumor u potpunosti nestane. Slobodno vreme dok se ne zabeleži progresija bolesti iznosi od nekoliko meseci, pa kod pojedinih pacijenata i više godina. Takvi pacijenti sa dugim periodom povlačenja bolesti su retki. Istini za volju, ima i retkih pacijenata kod kojih se tumor nikada više ne vrati. Kod pacijenata koji su imali takav kompletan odgovor treba primeniti profilaktičko zračenje mozga, gde se i najčešće registruju metastaze. Za sada, Vaša majka je tek na početku perioda lečenja. Tako treba nastaviti dalje. Procene primene dalje terapije će se vršiti zavisno od aktuelne situacije. Prof. dr MHR