Poštovani, ovo pitanje sam već postavljala, ali očigledno se negde zagubilo, ili ja nisam uspela da pronađem odgovor, pa ću ga ponoviti, ne zamerite, važno mi je. Kakve su prognoze za dijagnozu skvamoznog karcinoma pluća sa metastazom na jetri? Pacijent ima 60 godina, oko 100 kg, odlično se oseća i izgleda, prima ht, mislim da sam pročitala gemzan, sutra će primiti treću dozu. Ima li uopšte smisla ovo pitanje, šta je sledeći korak? Šta se dešava kad primi ceo ciklus, odnosno 8 tih terapija, na koji način se proverava uspešnost terapije...? Kako je moguće da ultrazvuk ne pokazuje promene na jetri? Na koji način se sa sigurnošću može utvrditi da te metastaze postoje? Ima li smisla tražiti mišljenje drugog lekara, druge ustanove, s'obzirom na to da je dijagnoza postavljena u s. Kamenici na osnovu bronhoskopije? Unapred zahvalna, uz izvinjenje zbog opširnosti.

    Odgovoreno: 07. 04. 2009.
    • Poštovana, Prognoze, kad je u pitanju metastatski skvamocelularni karcinom, nisu sjajne. Radi se o tumoru koji je vrlo rezistentan na terapiju i svega 15 do 20 % pacijenata odgovori na terapiju, tj. registruje se smanjenje tumora. Samo u retkim slučajevima beleži se potpuno povlačenje tumora i meta promena. Nakon završetka prve linije terapije, menja se kombinacija lekova, i nastavlja se sa lečenjem ukoliko je prva linija terapije bila neefikasna. Ukoliko se ne vide meta promene u jetri ultrazvukom, potrebno je nalaz proveriti CT-om gornjeg abdomena i magnetnom rezonancom. Možete zatražiti mišljenja i drugih lekara, ali videćete da će se ona malo razlikovati od onoga što je već predloženo od strane sadašnjeg aktuelnog lekara. Ne treba gubiti vreme u konsultacijama, nego pratiti bolesti primenjivati svu raspoloživu terapiju. Obratiti pre svega pažnju na kvalitet života i ublažavanje tegoba. Prof. dr M.H.R.