Poštovani,
    imam 28godina. Oko 10-tog marta sam počela da kašljem, bila sam kao slomljena, bolelo me je celo telo, mišići i sve kosti. Nos mi je bio zapušen, temperaturu nisam imala ali sam imala kao neku drhtavicu, bilo mi je hladno iako nije bilo hladno u kući. Samo da napomenem da sam dva tri dana pre početka ovih simptoma bila napolju ceo dan, radila sam 8 marta, tako da sam bila prinuđena da budem celi dan napolju. Taj kašalj je bio nepodnošljiv, suv, nadražujuć, grlo me je bolelo i bilo suvo. U toku dana uvek po par puta dobijem neki užasan napad kašlja koji traje par minuta i ne mogu da dišem. Pocrvene mi oči, nemam vazduha, kašalj bude suv, kao da me guši nešto. U toku noći i ujutru mi je bilo najgore, tada sam kašljala bas puno, a  i u toku dana nisam mogla da funkcionisem normalno. Otišla sam kod lekara opšte prakse, ispričala sve to, ona me je samo poslušala, rekla je dobro, pogledala grlo i prepisala antibiotik hemomicyn 3tbl da pijem tri dana. Uz to sam pila i prospan, posle 10-tak dana kašalj je postao zreo, gust, zelenkasto žute boje, od onog antibiotika kao malo mi je bolje bilo, ali jos uvek kasšjem, i još uvek po nekad uhvati onaj napad kašlja u toku dana sada samo sa zrelim iskašljavanjem. Juče sam izasla, bilo je lepo vreme sa nekim blagim vetrom, izvela sam dete na nekih sat dva, i  danas kad sam ustala opet ista priča, opet groznica, hladno mi je, sve me živo boli, pitam se nije valjda prehlada. Danas sam imala i suv i zreo kašalj, ne znam da li ovo kod mene ide sve iz početka. I ne znam šta dalje da radim. Da li da idem opet kod lekara? Kad će sve ovo prestati? Danas sam ceo dan skoro preležala, vuklo me je u krevet, imala sam kao neko probadanje kroz pluća i kroz leđa. Samo da napomenem da je sekret iz nosa takođe zreo,i  ja pokušavam da izbacim koliko mogu to, pijem dosta tečnosti. Koliko znam za sebe, zadnji put sam kašljala kao dete, i tada sam imala česte bronhitise, i tek sada u 28-godini. Brine me sve ovo, ovaj uporan kašalj i bolovi u telu. Radila sam krvnu sliku, samo su leukociti oko 9, i fibrinogen je 8. Pušač sam. Molim Vas, recite mi šta je ovo sa mnom, opet bronhitis ili šta već, šta dalje da radim?
    Odgovorite mi, biću Vam puno zahvalna!

    Odgovoreno: 30. 03. 2009.
    • Poštovana,
      Vrlo verovatno se radi o respiratornoj infekciji po tipu akutnog bronhitisa. Lečenje nije bilo dovoljno dugo, i brzo su se obnovili simptomi. Kod pušača lečenje treba da traje duže, jer su i mehanizmi odbrane slabiji. Ipak, nije isključeno da ste dobili i upalu pluća. Da bi se razjasnilo o čemu se radi neophodno je da se javite pulmologu i da zahtevate pregled i rtg snimak pluća.
      Prof. dr Milan Rančić