Već duže vreme imam problem sa slivanjem šlajma u grlo, bila sam kod orl i snimala sam sinuse. Imam upalu uz to alergiju na polen drveća, travu prašinu, duvan, a bris grla nosa mi je ok. Orl mi je dala polinol tablete i bekonaz sprej ali je rekla da se javim alergologu što sam i uradila. Internista mi je rekla da se ne slaže sa tom terapijom i dala mi je da pijem loratidin 30 dana i nasoneh sprej da koristim 2 meseca. Neznajući koju terapiju da pijem još uvek nisam ništa koristila jer imam ponekad napad kašlja kada dođem u dodir sa prašinom ali to samo noću. Zbog toga sam išla privatno kod alergologa i on mi je rekao da imam početak astme i dao mi da pijem durofilin, hemomicin, claritine tab i berodual pumpicu tako da uopšte ne znam šta da pijem, jer svi su dali različitu terapiju a dg ista, alergija. Ja bih Vas zamolila za savet, koju terapiju da upotrebim sada?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 29. 03. 2009.
    • Poštovana,
      Lekari verovatno nisu mnogo pogrešili oko terapije, ali je greška svakog od njih što je sagledavao samo deo problema. Vi verovatno imate alergijski rinitis, hroničnu upalu sinusa i bronhijalnu astmu. Svako od ovih stanja treba sa sigurnošću dijagnostikovati, odrediti stadijum bolesti i stepen funkcionalnih promena. Nakon toga terapija treba da bude istovremena i komplementarna. Vrlo je važno izmeriti funkciju pluća, što će i odrediti koji lekovi i u kojim dozama su potrebni. Uopšteno, lekovi koji su Vam propisani su oni koji se koriste za lečenje ovih bolesti, ali bez pregleda i uvida u dopunske analize ne mogu Vam navesti vrstu, doze lekova i frenvenciju uzimanja leka.
      Javite se pulmologu i zahtevajte da Vam tačno odredi šta će uzimati za lečenje.
      Prof. dr Milan Rančić