Molim Vas možete li mi reći kakav je karcinom, skvamocelularni karcinom bronha, koji moj rođak ima.
    Otkrili su mu prije dva mjeseca, prima hemoterapiju, super se osjeća, nalazi su super.
    Hvala unaprijed

    Odgovoreno: 29. 03. 2009.
    • Poštovana,
      skvamocelularni karcinom bronha je jedan od najčešćih tipova karcinoma pluća. Njegov nastanak se povezuje sa pušenjem. Spada u grupu tumora koja raste sporo, ali ima značajan maligni potencijal, te često daje metastaze. Rast tumora ne prati uvek i rast krvnih sudova, što dovodi do nekroze u tumoru i pojave i po život opasnih krvarenja. Terapija izbora za ovaj tumor je operacija dok je još u ranoj fazi. Činjenica da Vaš rođak prima hemioterapiju, a da nije prethodno operisan govori da se verovatno radi o uznapredovalom tumoru u vreme dijagnoze. To ne znači da treba izgubiti nadu. Danas postoje brojni lekovi koji se mogu primenjivati kod ovog tipa tumora. Mnogi novi lekovi su u pripremi. O vrsti terapije kod Vašeg rođaka odlučivaće stručni konzilijumm lekara.
      Prof. dr Milan Rančić

Komentari na pitanje: #25025

    • Da li mi mozete reci sta znaci klinicki stadijum bolesti t4n1m0-iii a. Skvamocelularni karcinom pluca

    • Imao sam sarhidozu na plućima 2002g od tada idem redovno na kontrlu u proseku svaki 18meseci. Zanima me dali stetni gasovi - izduvni iz vozila, i sagorevanje auto guma, cisćenje hale od prašine utiče na sarhidozu i dali može da se ponovi. Hvala