Poštovani,
    pre 3 nedelje tata je operisan od karcinoma pluća. Danas je išao na kontrolu i konzilijum i odredili su mu hemoterapiju III serije. Možete li mi pojasniti šta to tačno znači, šta obuhvata, koliko traje ta serija????
    Unapred zahvalna, Jelena Stamenković

    Odgovoreno: 29. 03. 2009.
    • Poštovana, Kod vašeg oca je verovatno dijagnostikovan nemikorcelularni karcinom pluća, jer samo kod ove vrste tumora pluća se sprovodi operativni tretman. Nakon operacije sprovodi se dodatna (adjuvantna) terapija. To može biti zračenje ili primena hemioterapije. Ta vrsta terapije ima za cilj da poboljša efekte operacije i da deluje na one maligne ćelije koje su tokom operacije "odlulatele". U tu svrhu daju se razlićiti lekovi, ali je uvek osnova cisplatin, koji je najpotentniji lek i daje najbolje rezultate. Adjuvantna terapija obično traje 3-6 ciklusa, a procena se vrši u svakom konkretnom slučaju. Trajanje jedne serije, tj. jednog ciklusa terapije zavisi od odabranih lekova i protokola davanja, a može biti jedan ili više dana. Obično se lekovi daju prvog, drugog i trećeg dana početka ciklusa, ali ima protokola gde se lekovi daju prvog, osmog i petnaestog dana ciklisa. Protokol se obnavlja na 21 ili 28 dana, a prvi dan davanja leka je i prvi dan protokola. Lekari koji sprovode terapiju o tome vode računa, tako da pacijent ne mora da pamti kada i kako se protokol nastavlja, ali je dužan da se u određeno zakazano vreme pojavi kod lekara. Odluka o nastavku terapije se obnavlja kod svakog novog ciklusa i zavisi od stanja pacijenta, učinka terapije i od pojave neželjenih i toksičnih dejstava lekova.
      Prof. dr Milan Rančić