Bolujem od sarkoidoze već 20-tak godina. Pojavljuje mi se na svakih 2-5 godina. Sad kad se pojavila uradila sam Ro pluća koji je ok. sediment. je 40, fibrinog.5.5. Imam crvenilo, velike otoke na skočnim zglobovima i jak bol ponekad u plucćma.
    Molim Vas da mi kažete šta još da preduzmem?

    Odgovoreno: 29. 03. 2009.
    • Poštovana, Još dosta toga treba uraditi na kontrolnim pregledima da bi se utvrdila aktivnost bolesti i procenio stepen oštećenja funkcije pluća. Pored provere hematoloških i biohemijskih analiza, obavezno treba proveriti nivo enzima ACE, nivo kalcijuma u krvi i u urinu i uraditi imunološke testove. Za neke od tih testova je potrebno sprovesti bronhoalveolarnu lavažu, tj. dobiti ispirak pluća. Jedan od važnih delova je sprovođenje testova plućne funkcije, da bi se utvrdilo da li bolest utiče na razmenu gasova. Osim toga, sarkoidoza je multisistemsko oboljenje, koje može da zahvati mnoge organe, pa je potrebno nekada uraditi kardiološki pregled, orl, oftalmološki, neurološki pregled i i dr. Nekada u lečenje i praćenje pacijenta se uključuje i reumatolog i dermatolog. Zbog toga morate potražiti kvalifikovanog doktroa koji dobro poznaje ovu bolest kako bi ste dobili zadovoljavajući tretman.
      Prof. dr MIlan Rančić