Već duže vreme osećam u pojedinim delovima dana, (obično ujutru ili kada sam napolju) poteškoće sa disanjem. Osećam da teže dišem, , ponekada me tera na kašalj, i imam ispljuvak. Nisam se obratila lekaru jer simptomi nisu tu uvek, tako da u jednom trenutku osećam da je sve normalno, a u sledećem osećam probadanje.
    Možete li da mi kažete o čemu se tu radi i šta da preduzmem.
    Hvala unapred!!

    Odgovoreno: 29. 03. 2009.
    • Poštovana, Da ne bi nagađali, Vam prvenstveno treba lekarski pregled. Tom prilikom biće utvrđeni simptomi i izvršen fizikalni pregled respiratornog sistema. Nakon toga se sprovode osnovne dijagnostičke procedure: laboratorijske analize i krvnog seruma, rtg snimak pluća, ekg, spirometrija. Postoje stanja u kojima svi nalazi mogu biti u redu, a da kod Vas ipak postoji latentno oboljenje. Naravno, postoje testovi kojima se i to otkriva. Šta će konkretno biti potrebno sprovesti kod Vas utvrdiće se pri prvom kontaktu sa doktorom. Prof. dr Milan Rančić