Imam dijagnozu Mycoplasma pneumoniae IgM 0.9 i IgG 70.
    Da li to znači da imam upalu pluća, da li sam infektivna za okolinu i koliko dugo treba da se lečim i kojim lekovima?

    Odgovoreno: 30. 03. 2009.
    • Poštovana,
      Mycoplasma pneumoniae je mikrobiološki agens koji je otkriven krajem 19. veka, a prvi opis upala pluća kod muškaraca izazvanih ovim agensom pojavili su se 1938. g. Ovaj agens ima neke karateristike bakterija, a neke virusa. Ima poseban afinitet prema epitelnim ćelijama respiratornog sistema koje oštećuje produkcijom vodonik peroksida. Upale pluća izazvane ovim agensom javljaju se tokom čitave godine, ali obično pri kraju leta. Epidemije se mogu javiti u zatvorenim kolektivima (vojska, zatvor, internati). Simptomi bolesti su groznica, jeza, malaksalost, kašalj, bolovi u grlu i grudima, nekada glavobolja i neurološka simptomatologija. Inkubacija je oko tri nedelje. Pri pregledu nalaz na plućima je obično vrlo oskudan. Bolest se leči antibioticima: eritromicin 500 mg na 6 h, 7 do 14 dana, claritromicin 500 mg na 12 h, 7 do 14 dana, azitromicin 500 mg prvi dan, 250 mg od 2. do 5 dana, doksiciklin 100 mg na 12 h, 7 do 28 dana. Izazivač se dokazuje ili izolacijom ili preko nalaza antitela u serumu. IgM antitela se stvaraju u ranoj fazi odgovora na infekciju, dok se kasnije stvaraju IgG antitela koja su odgovorna za glavni imunološki odgovor. Da li treba da uzimate terapiju zavisi od kliničke slike koju prezentujete i od tegoba koje imate. Zbog toga Vam savetujem da se sa svojim lekarem posavetujete oko terapije. Teoretski, ukoliko je izražena klinička slika možete biti infektivni za okolinu.
      Prof. dr Milan Rančić