dobro jutro..ja sam jelica i imam astmu...disajni puteve preko dana su mi ok,ali se zato nocu javlja potreba za pumpicom i nocu mi je otezano disanje.doktori kazu da to nije moguce da se javi samo nocu,da li vi mislite isto?i sta po vama bih trebala da uzimam kako bih sprecila ?ja nemam napade....samo nocu otezano disanje..pozzz

    Odgovoreno: 13. 03. 2009.
    • Poštovana, Upravo to što opisujete je karakteristično za bronhijalnu astmu: simptomi su izrazitiji u toku noći. Postoji i posebni oblik astme koji se zove noćna astma. Postoji više teorija zbog čega se to tako ispoljava, ali je važno da znate da je lečenje isto kao i klasičnih oblika astme. Potrebno je da imate odgovarajuće lekove. Da bi se odredilo koji lekovi i u kojoj dozi, prethodno je bitno da se izmeri stepen smanjenja plućne funkcije. Nakon toga se određuju lekovi koje uzimate i preko dana, a za noć se određuju oni koji će Vam brzo otkloniti simptome. Zato je neophodno da budete pod kontrolom pulmologa. Prof. dr Milan Rančić