Čime su mogla biti oštećena pluća čoveka koji nikad nije popušio ni jednu cigaretu niti je bio pasivni pušač i živi van gradskog zagadjenja? Na rendgenskom snimku pluća su, po rečima lekara specijaliste, \"prljava ...kao da ste 40 godina pušili\". Alergijski testovi su negativni na prašinu, ambroziju...Jedino je pozitivan Hystamin 7/10. U nalazu piše: Auskul nalaz na plućima: levo oslabljen disajni šum. rtg pulmo (grafija) bvš obostrano izražena. Spirogram nema znakova vent. insuf. Šta da radim i kako da utvrdim čime su moja pluća oštećena kako bih sprečio dalje oštećenje. S poštovanjem Slobodan Milojević, dipl. ing

    Odgovoreno: 13. 03. 2009.
    • Poštovani, Pušenje je jedan od glavnih faktora rizika za nastanak plućnih bolesti, ali nije jedini. Takođe, nisu bitni samo faktori spoljne sredine nego i endogeni faktori, koji podrazumevaju naslednu konstituciju, imunitet, enzimske sisteme, funkcionalnost fizioloških mehanizama itd. Osim toga, ne treba da Vas uzbuđuje što pluća izgledaju tako kao što izgledaju. Nije utvrđena konkretna bolest, nema poremećaja plućne funkcije, alergološko testiranje je negativno, Vi nemate tegobe. To što rtg slika pluća izgleda tako ne mora ništa da znači. Nastavite normalan život, bez cigareta. Povremeno se javite pulmologu na rutinsku kontrolu. Prof. dr Milan Rančić