Postovani doktore
    Naime radi se o mom ocu koji je bio prehladjen ,imao je visoku temperaturu,kasalj,groznicu.Ljekar ka mu je prepisala Pancef,medjutim oporavak je bio spor,posle nedelju dana je snimio pluca i on glasi:Rtg pulmo:oba hilusa obostrano naglasena,obostrano bazalno sitne sacaste senke uz pojedinacna centralna rasvetljenja inflamirane bronhiektazije.Dg.Bronchictasiae billi lobi inf Molim vas recite mi je li ovo opasno,kako se leci i kakva je prognoza!On je pusac cetrdeset godina,od bolesti ne pusi,zaboravih da naglasim da je kao terapiju dobio Eritromicin od 250.Ja se ne razumem ali me je i farmaceut upitao zasto mala doza.Unapred zahvalna i oprostite na ovoj opsirnosti!

    Odgovoreno: 13. 03. 2009.
    • Poštovana, Kod pušača sa 40 g. pušačkog staža bronhiektazije nisu retkost. Radi se o proširenju bronhija, koje uglavnom zahvata disajne puteve srednjih i malih dimenzija. U nastanku oboljenja osnovnu ulogu igra infekcija, čije dugo trajanje dovodi do razaranja strukture zida bronhija. To bronhijalni zid čini slabim i stavra mogućnost za proširenje. Osobe koje imaju bronhiektazije stalno kašlju, iskašljavaju sekret i sklone su upalama pluća. Moguće su razne komplikacije od kojih su najteže razvoj opstruktivnih tegoba, krvarenja i razvoj maligniteta. Za lečenje je neophodno da se izbegavaju iritansi, duvan nikako nije dozvoljen, a infekcija se energično treba lečiti. Slažem se da je doza leka koji je dobio bila mala. Odrasla osoba treba da uzima 500 mg Eritromicina na 6 h. Najbolje je primeniti lek prema antibiogramu, odnosno izvršiti mikrobiološku analizu ispljuvka. Blage bronhiektazije imaju dobru prognozu, ali nekada bolest zahvata čitava pluća, što vodi u respiracijsku insuficijenciju. To je stanje nepovratno oštećene plućne funkcije. Prof. dr Milan Rančić