Postovani doktore,
    Posto se moj tata razmatra da bude kandidat za ovu novu vakcinu(LUKANIKS) protiv raka pluca mi smo morali da uradimo CT grudnog kosa,abdomena i glave pa Vam saljem nalaze da vidim sta Vi mislite dal tata treba da je dobije.Tata je prosao kroz prvu liniju hemioterapije a izmedju prve i druge terapije je imao 5 dana zracenja i isto tako izmedju druge i trece.Inace tatin karcinom je squamosum bronchi T2N3M0 CT Grudnog kosa i abdomena: Pregled je nacinjen serijom direktnih aksijalnih preseka nakon ingestije vode,a pre i nakon aplikacije intravenskog kontrasta (100 ml.Ultravist 370). Nacinjeno je poredjenje sa CT nalazom od 26.08.2008.koji je nacinjen pre pocetka terapije. Na danasnjem pregledu grudnog kosa,ovalna zona kondenzacije je duzeg dijametra 27 mm. Subpleuralno i antroapikalno (S3) sada se prikazuje nehomogena trakasto-mrljasta zona kondenzacije,sacaste strukture,aproksimativnog duzeg dijametra do 30 mm. Retki pojedinacni pretrahealni i paraaortalni medijastinalni limfonodusi maksimalnog kraceg dijametra do 9 mm. Ostala morfologija grudnog kosa je nepromenjena. Infradijafragmalno prikazuje se nesto manji broj retroperitonealnih limfonodusa,ciji je maksimalni pojedinacni kraci dijametar do 10 mm.ali i jedan neposredno iznad celijacnog trunkusa kraceg dijametra do 20 mm. Ostala morfologija peritonealnih i retroperitonealnih struktura je nepromenjena. Infradijafragmalno prikazuje se nesto manji broj retroperitonealnih limfonodusa,ciji je maksimalni pojedinacni kraci dijametar do 10 mm,ali i jedan,neposredno iznad celijacnog trunkusa kraceg dijametra do 20 mm. Ostala morfologija peritonealnih i retroperitonealnih struktura je nepromenjena. Na kostanim strukturama obuhvacenim pregledom ni sada se nevide znaci sekundarne infiltracije. ZAKLJUCAK:ZNACI REGRESIJE PRIMARNOG TUMORA,ZNACI REGRESIJE MEDIJASTINALNE LIMFADENOMEGALIJE. INFILTRACIJA LEVO U PLUCIMA NEODGOVARA NEOPLASTICNOJ LEZIJI VEC INTERSTICIJALNOJ INFILTRACIJI I/ILI FIBROZI. GENERALNO ZNACI REGRESIJE RETROPERITONEALNE LIMFADENOMEGALIJE SA POJAVOM NOVOG-SOLITARNOG LIMFONODUSA SUPRACELIJACNO. Ovo je CT glave: Infratentorijalno ne vidi se prisustvo fokalnih parenhimatioznih lezija. U periventrikularnoj beloj masi prikazuju se obostrano mrljasti,delom konfluentni areali hipodenztieta bez postkontrastnog povecanja atenuacije. Kontikomedularni crtez je fizioloski prikazan. Znakova intrakranijalne hemoragije nema. Bazalne i primezencefalicne cisterne su normalne konfiguracije. Komorni sistem normalnog volumena. Na prikazanim intrakranijalnim krvnim sudovima ne registruju se poremecaji morfologije. Na pregledom obuhvacenim kostanim strukturama ne vidi se prisustvo patoloskih promena. U desnom sfenoidnom sinusu prikazuje se umereno hipertroficna sluznica,na ostalim pregledom obuhvacenim paranazalnim supljinama ne vide se patoloske promene. ZAKLJUCAK:MIKROANGIOPATSKE LEZIJE U PERIVENTRIKULARNOJ BELOJ MASI. HIPERTROFICNA SLUZNICA DESNOG SFENOIDNOG SINUSA,VEROVATNO BEZ KLINICKOG ZNACAJA. Oprostite na opširnosi,a ja Vam se unapred zahvaljujem Srdacan pozdrav od jedne jako zabrinute cerke.

    Odgovoreno: 13. 03. 2009.
    • Poštovana, Na osnovu opisa nalaza CT-a pluća, medijastinuma i abdomena, zaključuje se da je bolest u stabilnoj fazi i da je inicijalno lečenje dalo rezultate. Samim tim Vaš otac ispunjava jedan od bitnih kriterijuma za ušečće u ovoj studiji, a to je da postoji odgovor na inicijalnu terapiju ili da se evidentira tzv. stabilna bolest. U moždanom parenhimu nema meta promena, što je takođe jedan od uslova. Ali potrebno je ispuniti još dosta kriterijuma, tako da Vam bez pregleda kompletne dokumentacije i bez pregleda pacijenta ne mogu odgovoriti da li je on kandidat za studijski lek. Vi imate informacije o tome gde se lek primenjuje pa se obratite nadležnim doktorima. Prof. dr Milan Rančić