Poštovani,
    mami mi je dijagnostikovan adeno karcinom pluća. Do sada je primala hemioterapiju po PG protokolu, ali se ispostavilo da je vrlo toksična po nju. Sada doktori preporučuju lek Avastin koji nije toksičan ali vrlo skup. Da li mi možete reći nešo o tom leku, kako deluje i da li ima nus pojave?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 11. 03. 2009.
    • Poštovana,
      Terapija koja je predložena za tretman adenokarcinoma pluća kod Vaše majke predstavlja novi vid lečenja ove bolesti. Avastin je lek iz grupe bioloških lekova koji posebnim mehanizmom blokira umnožavanje krvnih sudova tumora. Na taj način sprečava se dalja ekspanzija i rast tumora. Lek nema toksičnost citostatika, ali može imati vrlo ozbiljne neželjene efekte, od kojih je najopasnije krvarenje iz tumora. Lek se sme primenjivati samo pod kontrolom edukovanog osoblja. Za sada nisu u potpunosti poznati svi efekti primene ovog leka kod karcinoma pluća, dok je on uveden u redovnu i zvaničnu terapiju karcinoma debelog creva. Od primene ovog leka se mnogo očekuje i u toku su dalja ispitivanja ovog leka, posebno u prvoj liniji lečenja. Postoje nagoveštaji da bi njegova početna primena mogla značajno popraviti prognozu bolesti. U Srbiji lek nema zvaničnu indikaciju za primenu u lečenju karcinoma pluća, tako da se ne može regularno dobiti. Njegova primena u Srbiji je vezana za kliničke studije u okviru velikih bolnica. Obzirom da se lek primenjuje dugotrajno značajna su ekonomska sredstva za nabavku ovog leka.
      Prof. dr Milan Rančić