Poštovani lekari,
    moj problem predstavlja veoma bučno hrkanje, toliko jako da u sobi u kojoj spavam ne može niko da spava! Pre šest meseci sam imao operaciju devijaciju nosa, jer je doktor smatrao da će mi to pomoći! Pitanje je, da li hrkanje utiče na rad drugih organa (tokom noći ja nemam problema sa disanjem, ali se moji plaše jer kažu da mi se dešava da po više sekundi ne dišem)?
    Znam da postoje aparati protiv hrkanja, ali ne znam koliko su efikasni!
    Imam 25 god, krvni pritisak 175/90.
    Hvala!

    Odgovoreno: 11. 03. 2009.
    • Poštovani,
      Problemima respiratorne funkcije pri spavanju bavi se jedna posebna oblast medicine koja se zove medicina sna. Vaš problem je verovatno uslovljen takozvanim sleep apnea sindromom. Razlozi za ovo stanje su različiti, a može biti i bolest nosa i gornjih disajnih puteva. Da bi se postavila dijagnoza ovog sindroma potrebno je sprovesti polisomnografsko ispitivanje. U našoj zemlji postoji malo ustanova koje imaju tu opremu (Institut za plućne bolesti u Beogradu i u Sremskoj Kamenici). Potrebno je da se javite ovim ustanovama kako bi se sprovela dijagnostika. Inače, ovo stanje se često leči asistiranom ventilacijom pomoću aparata koji se povezuju na pacijenta preko maske. Ovaj sindrom može prouzrokovati ozbiljne komplikacije, a pre svega povišen krvni pritisak. Zbog toga treba zatražiti pomoć kvalifikovanih lekara.
      Prof. dr MIlan Rančić