Poštovani,
    Imam problema sa bronhitisom, i to svake godine u zimskom periodu se prehladim, imam jak kašalj, pa Vas molim da mi odgovorite koliko je štetno kada se šlajm proguta, jer kad kašljem taj šlajm ja jednostavno ne mogu izbaciti, dodje u grlo i ja to progutam. Šta da radim?
    Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 20. 02. 2009.
    • Poštovana, Nije korisno gutati sekret iz pluća, jer to može prouzrokovati stomačne tegobe. Razume da nije baš prijatno ni za Vas, ni za okolinu ispljuvavati šlajm, ali to je bolji način da odstranite taj nus produkt u toku infekcije respiratornih organa. Uzimajte bar 2 l tečnosti dnevno i šumeće tablete Fluimucil 600 mg, pijte čaj od lipe, kamilice, ili šipuraka. To će razvodniti sekret i učiniti manje neprijatnim iskašljavanje. Takođe možete pokušati sa šumećim tabletama Prospan. Ukoliko Vam se bronhitisi često ponavljaju treba dase obratite pulmologu kako bi ispitao da li je možda neki drugi problem u pozadini. Prof. dr Milan Rančić