Poštovani,
    radi se o mojoj majci koja je stara 80 godina. Imala je prije 5 godina edem pluća. Terapija je bila: irumed 20 mg, isosorb 20 mg, lasix 40 mg. Istu je terapiju trošila punih pet godina, a zadnju godinu je uzimala Lasix samo po potrebi. Pomenuta th. je prekinuta zbog pogoršanja zdrav. stanja. Zadnja 4 mjeseca na lijevom očnom kapku se ujutro uočavaju manji otoci. Protekla dva mjeseca 1-2 puta u 24 sata izlučuje mokraću žute limun boje, ali bistru. Posljednju godinu dana vidno se uočila mšavost. Apetit uredan. U zadnja tri-4 dana moja majka gubi snagu, osjeća malaksalost. Uočili smo jednom u usnoj duplji krv. Prvi laboratorijski nalaz krvi ukazao je na nedostatak čak četiri milijuna krvnih stanica. Glasio je: SE 25/59, RBC 2,73, Hct 27,6, Hgb 83, Plt 72. urea 15,CRP 12,89... Dobila je bocu plazme, grupa A+ nakon čega je ojačala vidno, a snizila se i tjelesna temperatura . Nakon toga pet dana stanje se pogorsalo. Opet je urađen novi LB nalaz krvi koji je izgledao ovako: SE 55/72 RCRP 31.67,BUN 22.2, CREA 130, MCHC 316, RBC 3,36, PLT 83, MPLT 14,7, PDW 10,9. Urađen je RTG pluca, EKG srca i sv je B.O. Tlak je pao na 60/40. Utvrđena je pocetna dg. ostecenje kostane srzi. Th: 1 x infuzijska otopina ringe, vitamin B6+B12,glukoza, vitamin C, eritropoetin amp. na svakih 96 sati te Ferum tblt. 100 mg. Stanje za vrijeme uzimanja terapije a i sada je slijedeće: . Nakon što je primila prvi ampulu eritropoetina u usnoj šupljini je uočena krv, na ampulu Beviplexa javila se alergija, gubila je svijest po 30 i više minuta,malaksalost nazocna, temperatura i dalje visoka, napuhava se trbuh s redovitom stolicom uz uzimnanje Portalaxa sirupa, trbuh relativno tvrd, jaki bolovi se javljaju u lijevoj strani trbuha i traju intervalno oko 30-tak minuta, mokri bez uzimanja Lasixa svakih sat vremena, a urin je postao tamne i nije vise zute, osjeca se jako lupanje srca, tesko dishe. Jezik je bio potpuno bijel. Tlak je sa 140/80 pa na 60/40 kako sam gore i napisao . U tri navrata u razdoblju od nekoliko dana gubi svijest i pada u laganu komu koja traje nekad i više sati i iz koje se budi u zoru. Internista je bez dodatnih pretraga zaključio da su razlozi bolesti isključivo godine starosti. Inače, majka nikada do sada nije bolovala niti ijedne bolesti do postavljanja gore spomenute dg.endema pluća. Preventivno je pet godina uzimala Redergin kapi. Pri pojavi nagle promjene i najave trenutne bolesti gore spomenute (nakon endema pluća) javila se visoka febrilnost s oko 40 stupnjeva koja je u zoru prestaje, odnosno stisava se i pada na oko 37. Pri prvoj terapiji određeno joj je petodnevno uzimanje vitamina B12, injekcije Garamycina 120 mg. Terapija se nakon pet dana okončala, a stanje je i dalje nepromijenjeno. Nakon te terapije primila je dozu krvi nakon čega se stanje poboljšalo, visoka temperatura nestaje i stanje se nakratko normaliziralo. Nakon deset dana iza primljene krvi stanje se naglo pogoršalo, a urađeni su novi lbt. nalazi krvi i isti su ukazali na nedostatak 3,5 milijuna krvnih stanica (nalaz u gornjem dijelu teksta) u kojem je SE 55/72...
    Zanima me Vaše mišljenje i može li se točno znati što je razlog tako progresivne bolesti i od čega boluje moja majka te koja bi terapija bila najbolja?
    Unaprijed se zahvaljujem.
    Ilija Čukušić Donja Mahala - BiH

    Odgovoreno: 18. 02. 2009.
    • Poštovana, Ako je Vaša majka imala pre 5 godina edem pluća znači da je imala ozbiljan kardiološki problem. Moguće je da je bolest srca bila prolazna, ali kako se radi o osobi starije životne dobi verovatno se radi o hroničnom oboljenju. Slabost srca verovatno je primarna bolest. Uz to je verovatno pridružena progresivna skleroza vaskulature, što rezultuje moždanim smetnjama, smetnjama u radu bubrega, pa i lošom funkcijom kostne srži. Pridružena anemija dopunski komplikuje celokupno stanje. Dakle, kod vaše majke se ne radi o jednoj bolesti, već o višeorgnaskom poremećaju uz oslabljene kompezatorne mehanizme. Poželjno bi bilo da makju na par dana smestite u neku zdravstvenu ustanovu kako bi se dopunskim ciljanim pregledima ocenio rad organa i organskih sistema i kako bi se preciznije definisali poremećaji. U tim godinama pitanje je da li moguće postići potpunu kompenzaciju, ali je potrebno pokušati ublažiti tegobe. U kućnim uslovima je dosta teško sprovesti kompletnu terapiju, supstituciji krvnih elemenata i sprovesti sve pretrage koje su potrebne. Prof. dr Milan Rančić

Komentari na pitanje: #22200

    • Mom sinu koji se žalio na bolove grla urađeni su lab nalazi i vidim da rcrp je 30, 0, dok je normala do 5. Možete li mi molim vas odgovoriti šta to znači? Zabrinuta sam jer mu je 7 god zahvaljujem