Moj otac je pre 15-tak dana operisao tumor na plucima.Danas kada je dobio  otpusnu listu na njoj je pisalo sledece:  Uputna dijagnoza-C 34 Adeno Ca pulm I.dex  Zavrsna dijagnoza-Thoracetomia I.dex.lobectomia inf. I.dex  Ph nalaz-Adeno Ca pulm,GR III NG II,tumor infiltruje viscelularnu i  parijetalnu pleuru, u medijastalnim Igl. nema meta promena.  Kontrolni Rtg na otpustu zadovoljavajuci,nakon obima Op.  Prikazan konzilijum-nastaviti lecenje HTom.  S obzirom da sam potpuni laik, svako tumacenje sta svi ti latinski brojevi  znace,kakve su sanse za oporavak i uopste poblize koja je to vrsta tumora  i kako se razvija i iskreno sta nas ceka u buducnosti, bila bih neizmerno  zahvalna

    Odgovoreno: 03. 01. 2008.
    • Vas otac je operisan od zlocudnog tumora pluca. Histoloska dijagnoza koju ste naveli predstavlja danas najucestaliji tip karcinoma pluca. kao prvo: povoljno je sto je operacija sprovedena uopste, jer najveci broj bolesnika ne moze biti podvrgnut operaciji zbog uznapredovale bolesti; kao drugo: uradjena je lobektomija, sto znaci da je skinut samo jedan rezanj pluca a ne citavo pluce, sto je isto povolljno, i kao trece: u zlezdama sredogrudja nisu nadjene tumorske celije sto je prognosticki isto povoljan znak. On nadalje mora nastaviti sa primanjem hemioterapije kako bi se stabilizovali efekti operacije i predupredio recidiv bolesti. To ne znaci da do recidiva nece i doci, ali navedene cinjenice obecavaju mnogo bolju prognozu nego da je sve obrnuto. Vas otac mora biti pod stalnim nadzorom edukovanog lekara. Dalja terapija bice prilagodjavana zavisno od stanja pacijenta i od stanja bolesti. Niko Vam ne moze dati garancije da je otac izlecen posto prodje sve procedure, ali po sadasnjim saznanjima otac ima sanse za duze prezivljavanje posle postavljene dijagnoze. Srdacan pozdrav! Doc. dr sc. Milan Rancic