Poštovani doktore,
    imamo jednu nedoumicu u vezi Durofilina. Našem sinu on najviše pomogne kada je u virusnoj infekciji jer ima to dugotrajno dejstvo i ne dolazi do spuštanja sekreta na pluća. Da li postoji neko ograničenje u tome koliko puta godišnje Durofilin može da se koristi i koliko dana najduže u jednoj terapiji on može da se koristi. Naš sin trenutno ne koristi ništa od zaštitne terapije pa nam je Durofilin uvek pravi izbor za sprečavanja pogoršanja bolesti jer on je do sada uvek na njega dobro reagovao.
    Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 18. 02. 2009.
    • Poštovani, Niste naveli koje je starosti dete, što je vrlo važan podatak za savet oko uzimanja optimalne terapije. Ako mu pomaže Durofilin, znači da postoji opstrukcija u disajnim putevima, tj. da se verovatno radi o nekom obliku astme. Zbog toga je potrebna precizna dijagnostika, da bi se utvrdilo da li astma postoji ili ne, kojeg je stepena i težine. Za terapiju postoje i pogodniji lekovi nego što je Durofilin, a osim toga on nije dovoljan, već je potrebna kombinacija lekova. Možda se kod Vašeg sina, ipak, samo radi o hiperreaktivnom bronhijalnom stablu u odgovoru na virusne infekcije, te je potrebna blaža terapija. Da bi se sve to razjasnilo, nužno je da se sprovede bar osnovna dijagnostika. Obratite se pedijatru pulmologu. On će Vas uputiti da ne lutate sa terapijom. Prof. dr Milan Rančić