Poštovani doktore,
    obe baka i ja mama pa i mlađi sin (9,5 godina) imamo alergije. Rođen je sa ekcemom, sve prehlade su završavale inhalacijama, jedna me je drugarica nasavjetovala da vodim dnevnik: jelo, odjeća, vrijeme vani (vjetar poleni...) igra, terapije, kako je reagovao. Na ovaj način dobila sam eliminacijomna šta je alergičan, nekoliko puta zapitkivala sam kad da odradimo aler.test. Dr pedijatar sa 3 god nas šalje u kabinet aler. pulmologu Gajić Snježani i prašine 3+, buđ 3+, perje 2+, histamini 2+. Kod mene su mnogo veće vrijednosti, a reakcije blaže, lječenje je bilo redovno, kontrole redovne, th histaminima, u nosić Fliksanoze, Ventolin, Flonidan. Dr je odlično vodila, ali prestaje da radi i ostajemo kod pedijatra, dok je na fliksanozu je ok, flonidan je pedijatar davao godinu dana bez prekida, na kraju kao da pije vodu. Prekinula sam flonidan sama i čitavo ljeto pauzirala jer ljeti je sve ok. Pedijatar nas nije slao alergologu kaže kad bude potrebno? Tako da ventolin dadnem kad zatreba do 3 dana, pa dr a nekakve prave th nema. Muka je najveća bila kad je pošao u školu 1.razred (6god), učiteljica nije ga izdvajala pa dok njih 4 astmatičara nisu završili kući nije se opametila da oni ne smiju da se valjaju po itisonu skaču i tuku jastucima, provlače se ispod stolova..., kad su prešli u velike učionice zastori i sala, smeta mu svlačionica, kome da se obratim u Banjaluci da bi dobili th koja bi ga štitila jer ventolin nije ljek za astmu. Th sama nikad ne primjenjujem a napadi astme se proredili 2-3 u god dana. jesen, zima, proljeća, kuća to nam je najgore, rođendani, zadimljeno u gostima, skakanje i malo znoja moram ga presvlačiti, jelo kivi, želatini, konzervansi, kikiriki, smoki, jafa, lješnik. Sretna sam što je jako savjestan, sa rođendana uvijek donosi tortu jer se plaši dal ima lješnika?, Kad dođe negdije 1.put na vratima izrecituje šta ne smije i dadne br. tel ako bi zatrebalo, divno je djete, mnogi se čude kako je tako odlučan. To je naš problem, kome da se javimo u Banja Luci da bi imali redovne kontrole i th kao nekada. U Zagrebu imaju vrtić za astmatičare sa zdravom sredinom i ishranom, da to hoće da otvore i u ostalim većim gradovima bilo bi svima mnogo lakše.
    Toliko od mene,
    pozdrav iz Banja Luke

    Odgovoreno: 18. 02. 2009.
    • Poštovana, Neću Vas mnogo utešiti odgovorom, ali ču izraziti divljenje za Vašu požrtvovanost i predanost. Upounali ste pored svog deteta astmu u svakom njenom obliku. To je dečja astma: nepredvidiva, ćudljiva, i kad naizgled se čini da je rešena javi se ponovo u težem i dramatičnijem obliku. Nema drugog puta nego onim koji Vi upravo idete: redovne kontrole, stalni nadzor deteta, izbegavanja prekomerne ekspozicije alergenima, cuvanje od prehlda i infekcija. Alergične osobe vrlo brzo propire senzibilizaciju pa postanu alergične na više alergena. Za terapiju je posebno važno da dete koristi inhalacione kortikosteroide, beta 2 sagoniste. U novije vreme su se pojavili i novi lekovi: antagonisti leukotrieana (Singulair) koji se koristi jednom dnevno u dečjoj dozi 5 mg. Najnoviji lek za astmu i alergije je omalizumab (Xolair), koji se daje kao potkožna injekcija u zdravstvenim ustanovama. Važno je da dete bude pod stalnim nadzorom pedijatra pulmologa, koji će koordinisati terapiju. Ako niste zadovoljni lekarskim uslugama u Banja Luci, možete se obratiti Institutu za majku i dete u Beogradu, potražite pregled kod Prof. dr Peđe Minića. Međutim, promena doktora neće krucijalno promeniti pristup lečenju.Kod mnogih osoba tokom puberteta se menja habitus, pa ostaje i Vama da se nadate da će astma nakon toga biti blaža. Ali nikako ne očajavajte. Astma jeste hronična bolest, ali uz dobru kontrolu obolele osobe žive kao potpuno zdrave osobe, i ne moraju da se lišavaju životnih radosti. Uz to mogu postati i olimpijski šampioni, kao i neki pre njih kojima astma nije zasmetala da budu najbolji na svetu. Prof. dr Milan Rančić