Moj tata (60 godina ima) vec 3-4 meseca kaslje, prilicno je oslabio ali zato sto ga nista ne boli, jedva je tek pre 20-ak dana otisao kod doktora. Rendgen,uput za Grudnu hirurgiju,kardioloski sve Ok, krvna slika sve Ok (04.02.09.), i dalje ga nista ne boli, na CT pluca pronadjeno (28.01.09): na skenovima kroz plucni parenhim se desno u aplikativnom segmentu bazalnog lobusa diferencira solidna TU formacija, sa znacima kolikvacije, velicine oko 86*78mm. Nema znakova atelaktaze. Trajeha oba glavna bronha je urednog lumena. Restosteralni prostor je slobodan. Limfne zlezde medijastinuma nisu uvecane tj. ispod su 1cm. Vaskularne strukture medijastinuma su uredno postavljene. Na skenovima kroz gornji abdomen u jetri se ne diferenciraju fokalne promene. Nadbubrezne zlezde su uredne velicine i strukture parehima. U pleuralnim prostorima nema stranog sadrzaja. Na kostanom sistemu toraxa se ne diferenciraju patoloske promene.Rekose da uradiomo i bronhoskopiju i da se odmh operise. Na nalazu kaze Tu mal.pulm.dex. Uradili smo biopsiju (ne znam zasto ne bronhoskopiju: Carcinom bronchogenes squamocellulare non keratodes, G-2. Coagula sanguinis. Dr, kada je video nalaz, rece da je mnogo veliko, da je opasno i da verovatno nece da ga operisu jer se nezgodno siri ka plucnoj maramici i srcu (ako sam dobro razumela). U utorak ce ipak da ga smeste u bolnicu, da urade istoriju bolesti pa ce videti. Molim za pomoc! Znam da je problem veliki, i da bez opercije bice jos veci problem i da je vreme, kada je u pitanju kancer, igra veliku ulogu. On i dalje nista ne oseca, normalno jede, ne povraca, nema ispljuvka. Ja moram na sve nacine da pokusam da mu pomognem aili ne znam kako? Kako korigovati ishranu, koje vitamine da pije? I koliko je to zaista opasno (kakva je prognoza)?

    Odgovoreno: 18. 02. 2009.
    • Poštovana, Ne smem Vam lagati i reći da situacija nije ozbiljna. Kod oca je dijagnostikovan rak pluća u odmaklom obliku. Po opisu koji ste dali CT snimak pluća ukazuje na reletivnu lokalizovanost procesa, ali to nije jedini nalaz na osnovu koga se procenjuje resektabilnost i operabilnost tumora. Definitivnu procenu o terapiji treba da donese konzilijum lekara. Ukoliko operacija nije moguća, treba primeniti druge modalitete ( hemioterapija, radioterapija). Nije od značaja za dalju prognozu neka posebna korekcija u ishrani, osim da ne gladuje i da time dodatno ne slabi organizam. U ishrani treba da bude više zastupljeno voće i povrće. Što se tiče vitamina, dovoljna je supstitucija 1 tbl. dnevno Oligovita. Otac treba da izbegava fizičke napore. A Vi da bi ste pomogli ocu morate da pokažete ne sažaljenje, već spremnost i privrženost, i da mu pomognete u borbi protiv simptoma i oko osnovne nege. Prof. dr Milan Rančić