Postovani, Imam 43 godine. Otpre 5 godina imam jako velike probleme sa alergijom na polen trava.Bukvalno od pocetka aprila do kraja septembra imam jake konjunktivitise, suzenje ociju, grebanje u grlu, zapusen nos sa otezanim disanjem i cesto bolove u usima. Od jednog lekara sam cuo da postoji vakcina kojom bi se mogla spreciti pojava alergije (uobicajena terapija antihistaminicima kod mene gotovo da i uopste nema efekta). Da li je to tacno i gde bih je mogao nabaviti( ja sam iz Krusevca)? Hvala unapred.

    Odgovoreno: 18. 02. 2009.
    • Poštovani, Koliko mi je poznato u našoj zemlji nema vakcine za desenzibilzaciju na polen trave. Kod Vas nisu isrpljene sve mogućnosti terapije. U novije vreme postoje lekovi iz grupe antagonosta leukotiena (Singulair) i anti IgE antitelo (Xolair) koji mogu biti primenjeni sa uspehom kod polenske alergije. U vezi ove terapije obratite se pulmologu ili alergologu, kao bi ste bili upućeni u korektno doziranje i upotrebu saglasno Vašim nalazima. Prof. dr Milan Rančić